شراط ایران خودرو و سایپا برای فروش قسطی خودروهای خود

بازار خودرو این روزها وضعیت آرامی را سپری می‌کند و دامنه نوسان قیمت‌های بازاری خودرو نیز محدود است. این شرایط سبب شده تا کمتر متقاضی برای خرید خودرو رهسپار بازار شود. فروش کارخانه‌ای خودرو نیز همانند فروش بازاری کم رمق است. تا کنون دو مرحله محصولات برخی خودروسازان خصوصی در سامانه یکپارچه عرضه شده اما خریدار چندانی برای تصاحب خودروهای عرضه شده پا پیش نگذاشتند. همین اتفاق باعث خالی ماندن ظرفیت فروش خودروسازانی مانند مدیران خودرو، فردا موتور و کرمان موتور شده است.

شراط ایران خودرو و سایپا برای فروش قسطی خودروهای خود

مدیرعامل خودروسازی سایپا از شرط فروش خودرو به صورت قسطی توسط خودروسازان بزرگ رونمایی کرد. آن طور که محمدعلی تیموری گفت ایران خودرو و سایپا تنها در حالی می‌توانند محصولات خود را به صورت لیزینگ (اقساطی) در دسترس متقاضیان قرار دهند که صفی برای خرید خودرو در سامانه یکپارچه فروش تشکیل نشده باشد.

فروش قسطی یکی از مسیرهایی است که شرکت‌های خودروساز می‌توانند محصولات خود را به بازار عرضه کنند اما این روش طی پنج سال گذشته و پیش از دستور به عرضه خودرو از مسیر سامانه یکپارچه فروش به جز مواردی خاص و برای محصولاتی که با اقبال چندانی رو به رو نبودند، از سوی خودروسازان مورد استفاده قرار گرفت.

نوسان‌های حاکم بر اقتصاد کشور در دوران بازگشت تحریم‌ها سبب شد تا بازار خودرو برای دارندگان سرمایه‌های سرگردان جذاب شود. البته اصرار سیاست‌گذار بر اجرای سیاست قیمت‌گذاری دستوری در بازه زمانی یاد شده بیش از پیش بر اشتیاق دارندگان سرمایه‌های سرگردان افزود. زیرا آنها چنانچه می‌توانستند خودرویی را به نرخ کارخانه خریداری کنند این امکان را داشتند تا خودروی خریداری شده را به چند برابر نرخ در بازار به فروش برسانند.

حال که بازار خودرو تا حدی آرام شده و تا حدی دارندگان سرمایه‌های سرگردان راه خروج از بازار را در پیش گرفته اند، مصرف‌کنندگان واقعی خودرو علاقمند هستند تا شرکت‌های خودروساز بار دیگر ساز و کار فروش قسطی را به برنامه‌های فروش خود اضافه کنند. اما همان طور که تیموری گفت این اتفاق تنها در شرایطی می‌افتد که صف خریدی در سامانه یکپارچه فروش خودرو وجود نداشته باشد.

منبع: اکوایران
www.novin.com
www.novin.com
ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها