ببینید / افزایش قیمت عجیب پراید در ۱۰ سال!

قیمت پراید در یک دهه گذشته بازه قیمتی بسیار گسترده ای را طی کرده است که در نوع خود بی سابقه است.

ببینید / افزایش قیمت عجیب پراید در ۱۰ سال!

پراید یک خودروی سدان و تولید کشور کره جنوبی است که به نام‌های فورد فستیوا و پراید آغاز شد. تولید این خودرو از سال ۱۳۷۲ در ایران توسط شرکت سایپا در دومدل سدان و هاچ‌بک تحت عنوان صبا و نسیم آغاز شد. پراید در ایران برای بیش از ۲۰ سال آن هم در مدل‌های مختلف تولید شده‌است.

مدل‌های مختلف پراید در ایران شامل دو مدل سدان ۱۳۲ و ۱۳۱، یک مدل هاچ‌بک ۱۱۱، یک مدل لیفت‌بک با نام ۱۴۱، و یک مدل وانت با نام ۱۵۱ می‌شوند. علاوه بر این مدل ۱۳۱ پیش از تغییر طراحی داخلی و بروزرسانی‌های جزئی در نمای بیرونی، با نام سایپا صبا شناخته می‌شد و مدل هاچ‌بک آن که سپس با مدل ۱۱۱ جایگزین شد نیز سایپا نسیم نام داشت.

خودروی پراید از ابتدای تولید در کشور، همواره یکی از پرفروش ترین و محبوب ترین خودروهای موجود بوده است. به علت وفور این خودرو و تولید زیاد آن در کشور، و فراگیر بودن کاربرد و استفاده از آن بین اقشار مختلف، قیمت پراید همواره مورد توجه قرار می گرفته است. در برخی برهه های زمانی قیمت پراید ملاک و معیاری برای بررسی روند و شرایط بازار بوده است.

در سال ۱۳۷۲ که اولین بار خودروی پراید در کشور و توسط شرکت سایپا تولید شد، قیمت آن ۲ میلیون تومان تعیین شد. روند صعودی قیمت پراید را می توان از همان ابتدا مورد توجه قرار داد. این عدد با ورود به سال ۱۳۷۳ به مبلغ ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید. حداقل دستمزد یک کارگر در همان سال برابر با ۱۱.۶۸۲تومان بوده است.

میانگین قیمت پراید در سال ۱۳۹۲حدود ۱۹ میلیون بود که با افزایش حدود ۱۷ برابری در سال ۱۴۰۲ به ۲۵۰ میلیون تومان رسید.

در جدول زیر قیمت انواع خودروی پراید در ۱۰ سال گذشته را مطالعه خواهید کرد.

ارسال نظر