قیمت کارخانه ۳ محصول ایران خودرو ارزان شد

مدتی است که شورای رقابت به حوزه قیمت‌گذاری خودرو بازگشته است و علاوه بر خودروهای داخلی، قیمت خودروهای مونتاژی چینی را نیز تعیین می‌کند.

قیمت کارخانه ۳ محصول ایران خودرو ارزان شد

این سبک از تعیین نرخ باعث شده است تا بار دیگر انتقادات نسبت به قیمت‌گذاری دستوری در رسانه‌ها مطرح شوند. حال به نظر می‌رسد این انتقادات چندان بیراه نیز نبوده‌اند؛ چرا که شورای رقابت بار دیگر قیمت‌ محصولات ایران خودرو را دستخوش تغییر کرده است. این اتفاق در حالی صورت می‌گیرد که از تعیین قیمت‌های جدید، کمتر از ۲ ماه گذشته است!

بنابر اعلام شورای رقابت، تغییر قیمت محصولات ایران خودرو به دلیل اعمال استانداردهای جدید و همچنین تفاوت‌های فنی خودروها صورت گرفته است. قیمت‌های جدید ۲۸ محصول ایران خودرو از ابتدای تیرماه اجرایی می‌شوند. از بین محصولات یاد شده، ۲۵ محصول دستخوش افزایش قیمت شدند و قیمت سه محصول نیز کاهش یافت.

نرخ کدام محصولات ایران خودرو کاهش یافت؟

براساس قیمت‌گذاری جدید شورای رقابت، سه محصول ایران خودرو با کاهش قیمت همراه بوده‌اند. دناپلاس رینگ فولادی ۴۳ میلیون و ۸۳۱هزار تومان، پژو ۲۰۷ دنده‌ای ۶میلیون و ۳۵هزار تومان و پژو ۲۰۷ با موتور TU۳ ده میلیون و ۶۹۳هزار تومان کاهش قیمت پیدا کرده‌اند

تغییر قیمت پژو ۲۰۷ با موتور TU۳ به دلیل تفاوت پیشرانه این خودرو با نسخه دنده‌ای معمولی رخ داده است. قیمت این خودرو در محدوده‌ای نزدیک به پژو ۲۰۷ دنده‌ای معمولی و رانا پلاس تعیین شده بود که این اقدام با اعتراض خریداران، مردم و رسانه‌ها روبه‌رو شد. از این رو در بخشنامه جدید، قیمت این خودرو حدود ده میلیون تومان کاهش پیدا کرده است.

دنا پلاس با رینگ فولادی که بین عموم به دنا پلاس بورسی شهرت یافته است، تفاوت قیمت قابل توجهی را نسبت به گذشته تجربه کرده است. به نظر می‌رسد این تفاوت قیمت ناشی از حذف برخی امکانات در مقایسه با دنا پلاس معمولی باشد. برای مثال این خودرو به جای رینگ آلیاژی رینگ فولادی و به جای دریچه گاز فلزی، دریچه گاز پلاستیکی دارد. کاهش قیمت پژو ۲۰۷ دنده‌ای نیز احتمالا به همین دلیل رخ داده است، با این حال هنوز مشخص نیست چه آپشن‌هایی از پژو ۲۰۷ دنده‌ای حذف شده‌اند.

قیمت‌گذاری خودرو با چاشنی افزایش

به جز سه محصول یادشده، سایر محصولات ایران خودرو با افزایش شدید یا ملایم قیمت همراه بوده‌اند. تارا اتوماتیک بیشترین میزان افزایش قیمت را با ۳۴ میلیون و ۴۵۳ هزار تومان تجربه کرده است. این تیپ از تارا اتوماتیک به تیپ V۴ معروف است و با تعدادی آپشن جدید به بازار عرضه می‌شود. در سوی دیگر سورن پلاس با ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان افزایش قیمت، کمترین میزان تغییرات مثبت را به خود اختصاص داده است. سایر تغییرات را در نامه زیر می‌توانید مشاهده کنید.

تغییرات ناگهانی در قیمت‌گذاری خودرو که توسط شورای رقابت انجام می‌شود باعث سردرگمی خریداران خواهد شد. آن‌ها نمی‌دانند خودرویی که قصد تحویل گرفتن آن را دارند، طی ماه آتی به چه میزان گران خواهد شد. در نتیجه خرید خودرو از خودروسازان به یک معمای چند وجهی مشابهت یافته است. در حال حاضر قیمت محصولات سایپا نیز اعلام نشده است و احتمال دارد تغییرات قیمت محصولات سایپا نیز بر آشفتگی خریداران اضافه کند.

منبع: دیجیاتو
ارسال نظر