سرنوشت یک رویا / خودرو، آرزوی اپل باقی ماند؟

طبق گزارش‌ها، پروژه اپل کار (Apple Car) یا پروژه تایتان (Project Titan) پس از صرف ۱۰ سال زمان و میلیارد‌ها دلار و تغییرات متعدد در رهبری این پروژه سرانجام لغو شده است.

سرنوشت یک رویا / خودرو، آرزوی اپل باقی ماند؟

۱۰ سال، میلیارد‌ها دلار، تغییرات متعدد رهبری و ده‌ها شایعه، همه این‌ها بر باد رفت و به نظر می‌رسد پروژه Apple Car متوقف شده است.

گزارش جدیدی از مارک گورمن از بلومبرگ می‌گوید که شرکت اپل به شکل رسمی این پروژه را لغو کرده است و این خبر را به حدود ۲۰۰۰ کارمندی که روی آن کار می‌کردند، اطلاع داده است.

اپل به عنوان بخشی از این تغییر، بسیاری از کارمندانی را که روی این پروژه کار می‌کنند به بخش هوش مصنوعی این شرکت منتقل می‌کند، جایی که آن‌ها بر روی پروژه‌های هوش مصنوعی مولد تمرکز خواهند کرد.

با توجه به اظهارات تیم کوک مدیر عامل اپل، انتظار می‌رود این شرکت اواخر امسال اطلاعات بیشتری در مورد پروژه‌های هوش مصنوعی مولد خود به اشتراک بگذارد.

تیم پروژه توسعه خودروی اپل صد‌ها مهندس سخت‌افزار و طراح خودرو را شامل می‌شد که به گزارش بلومبرگ، برخی از آن‌ها می‌توانند به بخش‌های دیگر شرکت منتقل شوند و بقیه نیز احتمالاً اخراج خواهند شد.

اپل هرگز به طور علنی در مورد تلاش‌های خود برای ساخت خودرویی که درون این شرکت با نام پروژه تایتان (Project Titan) شناخته می‌شد، صحبت نکرده است، اما تعدادی از افشاگری‌ها در طول سالیان اخیر، جاه‌طلبی‌های این شرکت را برای گسترش فعالیت به یک محصول کاملاً جدید را که هیچ تجربه‌ای در آن نداشت، فاش کرده بود.

در ابتدای آغاز این پروژه در سال ۲۰۱۴، اپل می‌خواست خودروی کاملاً خودران بدون پدال یا فرمان با یک مرکز فرماندهی از راه دور که برای اقدام آماده است، بسازد، اما در سال‌های اخیر طبق گزارش‌ها، اپل جاه‌طلبی‌های خود را کنار گذاشت.

در ماه گذشته، گزارش‌های جدید حاکی از آن بود که خودروی اپل که می‌تواند در سال ۲۰۲۸ معرفی شود، یک خودروی الکتریکی خواهد بود که بیشتر شبیه تسلا است تا اینکه چیزی کاملاً جدید باشد.

پروژه تایتان در این سال‌ها دستخوش تغییرات متعدد رهبری شد. اپل در سال ۲۰۲۱ پس از رفتن داگ فیلد، رئیس قبلی پروژه تایتان به شرکت خودروسازی فورد، کوین لینچ مدیر اجرایی خود را که پیش از این بر توسعه اپل واچ نظارت داشت، به عنوان سرپرست بخش خودرو منصوب کرد.

طبق گزارش‌ها، اپل در نظر داشت قیمت این خودرو را نهایتا در حدود ۱۰۰ هزار دلار که هم‌قیمت یک تسلا مدل X است، در نظر بگیرد، اما گزارش شده بود که مدیران اپل نگران حاشیه سود با این قیمت بودند.

اکنون توقف و لغو این پروژه یک شکست نادر برای اپل است که در طول این سال‌ها روی قطعه‌های مختلف سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خودروی خود کار کرده بود.

 

ارسال نظر