سیر تا پیاز دنا جوانان را اینجا بخوانید / از مشخصات فنی تا امکانات

دنا پلاس جوانان یا دنا پلاس توربوشارژر جوانان، گران‌ترین و مجهزترین تیپ دنا پلاس توربوشارژر به‌حساب می‌آید.

سیر تا پیاز دنا جوانان را اینجا بخوانید / از مشخصات فنی تا امکانات

دنا جوانان یکی از محصولات جدید ایران‌خودرو برای مشتریان در سال ۱۴۰۲ است که به‌زودی روانه بازار خواهد شد. ایران‌خودرو با عرضه دنا جوانان سعی دارد یاد و خاطره پیکان جوانان نوستالژیک را برای مشتریان زنده نگه دارد. رویه بازگشت به نام‌های پیشین در صنعت خودروسازی ایران از خودروهای سایپا شاهین و آریا آغاز شد و اکنون به ایران‌خودرو نیز رسیده است. نسخه جدید دنا یا دنا پلاس جوانان یا دنا پلاس توربوشارژر جوانان، گران‌ترین و مجهزترین تیپ دنا پلاس توربوشارژر به‌حساب می‌آید.

پیشرانه بهبودیافته، زمینه‌ساز تفاوت‌های اصلی

زیر کاپوت دنا جوانان، نسخه بهینه‌شده از پیشرانه EF۷ توربوشارژر قرار دارد که ایران‌ خودرو آن را EFP نام نهاده است. این پیشرانه با بهبود در بخش‌های فنی همراه بوده و توربوشارژر آن نیز مورد بازبینی قرار گرفته است. نتیجه بهبودهای فنی انجام‌شده روی این پیشرانه ۱.۷ لیتری چهار سیلندر خطی توربوشارژر، افزایش راندمان آن بوده است. این پیشرانه اکنون ۱۶۱ اسب‌بخار قدرت و ۲۴۰ نیوتن‌متر گشتاور آزاد می‌کند.

همانند دنا پلاس توربوشارژر، جعبه‌دنده شش‌سرعته اتوماتیک وظیفه انتقال قدرت به دیفرانسیل جلو را بر عهده دارد. این جعبه‌دنده در سری جدید دنا پلاس توربوشارژر اتوماتیک تغییر کرده است تا دوام بالاتر و عملکرد بهتری داشته باشد. وزن دنا جوانان در مقایسه با نسخه توربوشارژر اتوماتیک بدون تغییر محسوس باقی مانده است؛ ازاین‌رو انتظار داریم تا شتاب و کشش بهتری را از این خودرو شاهد باشیم. ایران‌خودرو شتاب صفر تا صد رسمی این تیپ از دنا را ۱۰.۵ ثانیه اعلام کرده است.

تجهیزات و امکانات دنا جوانان، فقدان سیستم کنترل پایداری!

با وجود وعده‌های اولیه مبنی بر وجود سامانه کنترل پایداری در نسخه جدید دنا، این خودرو همچنان فاقد این قابلیت است. سیستم‌های ترمز ABS و EBD به‌همراه چهار کیسه هوا، تنها تجهیزات ایمنی این خودرو را تشکیل می‌دهند. سایر تجهیزات و امکانات رفاهی این خودرو نیز با دنا پلاس توربوشارژر اتوماتیک مشترک هستند. لیست کامل مشخصات فنی و امکانات دنا جوانان را در ادامه می‌توانید مشاهده کنید:

تفاوت‌های اندک فنی در کنار تفاوت نرخ قابل‌توجه

بنابر اعلام ایران‌خودرو، نرخ دنا جوانان ۵۹۱،۸۰۰،۰۰۰ تومان اعلام شده است. این خودرو در مقایسه با دنا پلاس توربوشارژر اتوماتیک تفاوت خاصی را تجربه نکرده و تنها راندمان پیشرانه آن اندکی بهبود یافته است. این اتفاق درحالی رخ داده که نرخ نسخه جدید دنا حدود ۵۰ میلیون تومان از دنا پلاس توربوشارژر اتوماتیک بیشتر است. به‌نظر می‌رسد در این شرایط خرید نسخه جدید دنا برای مشتریان صرفه چندانی به‌همراه نداشته باشد؛ چرا که آنها می‌توانند این اختلاف نرخ را صرف تیونینگ کنند و قدرت کمتر را جبران نمایند. بااین‌حال تا زمان عرضه دنا جوانان به مشتریان و تعیین نرخ آن در سطح بازار بایستی صبر کنیم تا واکنش مصرف‌کنندگان به محصول نه‌چندان جدید ایران‌خودرو را بسنجیم.

منبع: دیجیاتو
ارسال نظر