خودروی جدید سامسونگ برای ایرانی‌ها / ببینید و لذت ببرید

طبق اطلاعات و اخبار به‌دست آمده، قرار است خودرو رنو سامسونگ XM۳ در ایران مونتاژ شود. اکنون مشخص شده که یک شرکت داخلی قصد مونتاژ این خودرو را دارد و فرآیند ثبت سفارش قطعات CKD آن هم آغاز شده است.

خودروی جدید سامسونگ برای ایرانی‌ها / ببینید و لذت ببرید

قبل از معرفی رنو سامسونگ XM۳، ابتدا باید با رنو آرکانا آشنا شوید؛ خودرویی که اواخر سال ۲۰۱۹ برای بازار روسیه معرفی شد. آرکانا به لطف طراحی کوپه مانندش، خیلی زود توانست توجه مشتریان را به خود جلب کند. رنو آرکانا، برپایه پلتفرم نسبتا قدیمی B۰ ساخته شده و همین موضوع، اجازه می‌داد که ساختار دو دیفرانسیل (در فول‌ترین تیپ) نیز داشته باشد.

داخل سامسونگ xm3

رنو اندکی بعد از رونمایی این خودرو در روسیه، در اوایل سال ۲۰۲۰ نسخه دیگری از آرکانا را برای بازار کره جنوبی ساخت و نامش را رنو سامسونگ XM۳ گذاشت. مهم‌ترین تمایز XM۳ و آرکانا، باید در پلتفرم آنها جست‌وجو کرد چراکه XM۳ از همان پلتفرم رنو کپچر نسل دوم بهره‌مند است. یعنی با پلتفرم جدید و پیشرفته‌تر رنو-نیسان با نام CMF-B ساخته شده و به همین دلیل نیز نسخه دو دیفرانسیل، ندارد. علاوه بر این موضوع، خودرو XM۳ حدود ۲.۵ سانتیمتر، طول بیشتری نسبت به آرکانا دارد. ضمن اینکه خریداران XM۳ در بازار کره جنوبی، علاوه بر موتور توربوشارژ، امکان سفارش این خودرو با موتور تنفس طبیعی را هم دارند درحالیکه مشتریان بازار روسیه، رنو آرکانا را فقط با موتور توربوشارژ دیده‌اند.

نمای عقب سامسونگ xm3

رنو همچنین در اواخر سال ۲۰۲۰ رنو آرکانا برای بازار اروپا را هم به تولید رساند. جالب است بدانید که بعد از شروع جنگ میان روسیه و اوکراین، خط تولید آرکانا که در هر دوی این کشورها فعال بود، متوقف گردید. رنو همچنین در سال ۲۰۲۲، نام سامسونگ را از روی این خودرو برداشت و هم‌اکنون نیز این خودرو را با نام جدید رنو XM۳ در بازار کره جنوبی می‌فروشد.

مشخصات فنی رنو سامسونگ XM۳

رنو XM۳ با دو پیشرانه بنزینی تولید شده که یکی از آنها ۱.۳ لیتری ۴ سیلندر توربوشارژ (با کد موتور H۴HT) است ولی دیگری از نوع ۱.۶ لیتری تنفس طبیعی (با کد موتور H۴M) می‌شود. نسخه عرضه شده برای بازار ایران نیز، موتور تنفس طبیعی است که حدود ۱۲۱ اسب‌بخار به همراه ۱۵۵ نیوتن‌متر را با کمک گیربکس CVT، به چرخ جلو منتقل می‌کند. مصرف ترکیبی این خودرو نیز حدود ۷.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است.

ارسال نظر