ممنوعیت ورود این خودرو‌ها به اروپا

کمیسیون اروپا از کشورهای عضو خواسته که تمام وسایل نقلیه موتوری که دارای پلاک روسی هستند و در روسیه به ثبت رسیده‌اند را به خاک خود ممنوع کنند.

ممنوعیت ورود این خودرو‌ها به اروپا

کمیسیون اروپا از کشورهای عضو خواسته است که ورود وسایل نقلیه‌ دارای پلاک روسی را به خاک خود ممنوع کنند.

این ممنوعیت بخشی از تحریم‌هایی است که اتحادیه اروپا به دلیل تهاجم نظامی روسیه به اوکراین بر مسکو اعمال کرده است. اگرچه این تحریم‌ها ماه‌هاست که اعمال می‌شوند، اما اتحادیه اروپا روز جمعه با هدف تضمین شیوه درست و یکپارچه اعمال این ممنوعیت‌ها توسط اعضا، شیوه‌نامه‌های خود را به‌روز‌رسانی کرد.

طبق اعلام یورونیوز، براساس شیوه‌نامه مزبور، این ممنوعیت بر تمام وسایل نقلیه موتوری که دارای پلاک روسی هستند و در روسیه به ثبت رسیده‌اند اعمال می‌شود.

این که آیا این وسایل نقلیه به استفاده شخصی یا تجاری می‌رسند یا برای زمان طولانی مدت یا کوتاه مدت در اتحادیه اروپا می‌مانند «بی‌ربط» قلمداد می‌شود و نباید تغییری در شیوه برخورد با آنها ایجاد کند.

این دستور‌العمل همچنین از مقامات کشورهای عضو می‌خواهد از عدم ورود فهرست بلندبالایی از «وسایل شخصی» تولید روسیه به اتحادیه اروپا اطمینان حاصل کنند.

این فهرست شامل وسایل شخصی معمولی همچون تیغ‌های اصلاح، نخ دندان، اسپری زیر بغل، صابون و کفش است. فهرست مزبور همچنین مواردی متعددی چون لاستیک‌های پنوماتیک خودرو، سیستم‌های رادیویی و ژنراتورهای الکتریکی که می‌توانند کاربرد نظامی داشته باشند را شامل می‌شود.

با این حال اگر این محصولات ساخت روسیه برای «استفاده شخصی اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا و اعضای خانواده درجه‌ اول آنها» باشند، از این قانون معاف‌ هستند.

دنیل فری، سخنگوی کمیسیون اروپا دلیل به‌روز‌رسانی این شیوه‌نامه را تلاش مداوم اتحادیه اروپا برای جلوگیری از دورزدن تحریم‌ها عنوان کرد و گفت: «به عنوان بخشی از کلیت اعمال تحریم‌ها، ما به صورت مداوم با کشورهای عضو در تماس هستیم تا هرگونه شک و شبهه موجود را حل و فصل کنیم. تحریم‌ها باید قاطعانه اعمال و اجرا شوند.»

فری افزود: «پیروی از ممنوعیت ورود خودروهای روسی اجباری است و در قوانین اتحادیه اروپا گنجانده شده است، اما انتخاب شیوه اجرای آن به کشورهای عضو بستگی دارد. برای مثال مصادره یکی از این شیوه‌ها است.»

شهروندان روسیه همچنان می‌توانند با خودرویی فاقد پلاک روسی وارد اتحادیه اروپا شوند. البته صدور ویزا امری ملی قلمداد شده و به رویکرد متفاوت کشورهای عضو اتحادیه اروپا وابسته است.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در پاسخ به این بروزرسانی گفت: «این تنها نژادپرستی است، نژادپرستی خالص است.»

منبع: جماران
www.novin.com
www.novin.com
ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها