درخواست مهم وزیر صمت درباره قیمت خودرو

آن طور که روزنامه دنیای اقتصاد گزارش داده، عباس علی آبادی وزیر صمت، به طور تلویحی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواسته تا وی را برای کنار گذاشتن سیاست قیمتگذاری دستوری خودرو کمک کنند.

درخواست مهم وزیر صمت درباره قیمت خودرو

در گزارش این روزنامه آمده " قیمت‌گذاری دستوری خودرو در حالی همچنان ادامه دارد که وزیر صنعت، معدن و تجارت تلویحا از مجلس شورای اسلامی خواست دولت را برای کنار گذاشتن این سیاست کمک کند. عباس علی‌آبادی دیروز در جریان مراسم رونمایی از خط تولید اتوبوس برقی ایران‌خودرو دیزل، با بیان اینکه خودروسازان در کنار مساله داخلی‌سازی، باید به سمت نوآوری نیز حرکت کنند، گفت: نوآوری در صنعت خودرو با قیمت‌گذاری دستوری امکان‌پذیر نیست. وی این جمله را خطاب به عزت‌الله اکبری تالارپشتی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، بیان کرد تا به‌نوعی از مجلسی‌ها بخواهد وزارت صمت و دولت را در مسیر حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو کمک کنند".

در ادامه این گزارش عنوان شده که "علی‌آبادی هرچند از روزی که به وزارت صمت آمده، تمرکز خود را روی خودروهای برقی گذاشته، اما هدف دیگری را نیز چراغ‌خاموش دنبال می‌کند و آن، حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو است. هم علی‌آبادی و هم برخی معاونان وی به‌صراحت اعلام کرده‌اند که وزارت صمت موافق تداوم قیمت‌گذاری دستوری (به‌خصوص در حوزه خودرو) نیست. گویا وزارت صمت به دنبال آن است تا بازار خودرو را به سمتی ببرد که تعیین قیمت خودروهای داخلی بر عهده هیات‌مدیره خودروسازان باشد. تحقق چنین هدفی با توجه به حساسیت اجتماعی بالا روی موضوع قیمت خودرو، کار ساده‌ای نیست، چه آنکه سیاستگذار طی چند سال گذشته نیز آزادسازی قیمت را امتحان کرد و خیلی زود پشیمان شد و به قیمت‌گذاری دستوری برگشت. بنابراین اینکه وزیر صمت تلویحا از مجلسی‌ها بابت حذف قیمت‌گذاری دستوری کمک خواست، نشان از آن دارد که وی به‌سختی به تحقق این هدف واقف است و می‌خواهد پشتیبانی مجلس را هم داشته باشد".

ارسال نظر