صفر تا صد واردات خودروی جانبازان / زمان بارگذاری در سامانه یکپارچه اعلام شد

بعد از حدود سه ماه از تصویب آیین‌نامه واردات خودروهای جانبازان، رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد که ثبت‌نام جانبازان برای واردات خودرو احتمالاً در هفته جاری از طریق وبسایت شرکت‌های واردکننده امکان‌پذیر خواهد بود. او بیان کرد که تحویل خودروها به جانبازان باید تا پایان سال جاری صورت گیرد، و در عین حال، واردات خودروها باید توسط شرکت‌هایی انجام شود که خدمات پس از فروش آنها در کشور تضمین شده باشد.

صفر تا صد واردات خودروی جانبازان / زمان بارگذاری در سامانه یکپارچه اعلام شد

رئیس سازمان توسعه تجارت درباره آخرین وضعیت خودروی جانبازان و اینکه در این زمینه توافق شده و به مرحله آخر رسیدیم و در حال حاضر بحث بارگذاری سامانه‌ای است، توضیح داد: جانبازان می‌توانند هم از طریق شرکت‌های معرفی شده و هم خودروهایی که امکان ارائه خدمات پس از فروش آن‌ها وجود دارد خودرو وارد کنند که ۱۰ تا ۱۵ روز آینده برای اطلاع آن‌ها در سامانه بارگذاری می‌شوند.

بمهدی ضیغمی در حاشیه افتتاحیه اولین نمایشگاه بین‌المللی صادرات به پاکستان، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: چابهار ظرفیت قابل توجهی دارد و می‌توان از این ظرفیت‌ها برای تجارت با هند و پاکستان استفاده کرد. نمایشگاه فعلی نیز با حضور ۱۱۰ شرکت و بیش از ۱۴۰ تاجر خارجی برگزار شده است.

وی با اشاره به مذاکرات مربوط به تجارت آزاد با پاکستان، گفت: امسال قرارداد تجارت آزاد با سوریه و اوراسیا امضا شده و ونزوئلا و پاکستان هم در برنامه‌های بعدی برقراری تجارت آزاد هستند.

ابلاغ آیین نامه خودروهای کارکرده به زودی

این مقام مسئول در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا، درباره جدیدترین وضعیت واردات خودروهای کارکرده، اظهار کرد: هیئت وزیران پلاک گذاری را در فاز اول برای خودروهای کارکرده در مناطق آزاد مصوب کرد و اعلام شده که آیین نامه هم به زودی ابلاغ می‌شود.

بارگذاری خودروها در سامانه طی ۱۰ تا ۱۵ روز آینده

ضیغمی در پاسخ به سوال دیگر درباره جدیدترین وضعیت خودروهای جانبازان نیز گفت: در این زمینه توافق شده و به مرحله آخر رسیدیم که بحث بارگذاری سامانه‌ای است. جانبازان هم می‌توانند از طریق شرکت‌های معرفی شده خودرو وارد کنند و هم خودروهایی که امکان ارائه خدمات پس از فروش آن‌ها وجود دارد که ۱۰ تا ۱۵ روز آینده برای اطلاع آن‌ها در سامانه بارگذاری می‌شوند. اولویت اول هم جانبازارن بالای ۷۵ درصد هستند که می‌توانند خودروی مورد نظر خود را در سامانه انتخاب کنند که یا خودشان وارد کنند یا به شرکت‌هایی که خودرو وارد می‌کنند، مجوز دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه با توجه به عطش بازار خودرو در شش سال گذشته هدف از پلاک‌گذاری ملی برای خودروها در مناطق آزاد هم کنترل بازار است، تصریح کرد: البته همچنان واردات خودروهای آمریکایی ممنوع است و این جزو قوانین بوده و هست.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه عطش بازار باعث شده همواره امکان دلالی وجود داشته باشد، تصریح کرد: از طرف دیگر با ورود خودروهای افرادی که در سامانه بودند به بازار آزاد هم، ممکن است خودرو تا حدودی گران شود. تا زمانی که عرضه به حد مطلوب نرسیده از این وضعیت گریزی نیست. اما همه این ابزار کمک می‌کند تعادلی در بازار ایجاد شود.

جلسه آخرین پیگیری‌های واردات خودرو جانبازان در محل وزارت صمت برگزار شد و مصوبه هایی برای روند واگذاری این خودروها در نظر گرفته شد.

شب گذشته جلسه آخرین پیگیری‌های واردات خودرو جانبازان با حضور نمایندگان شبکه ملی ایثارگران و منطقی معاون حمل‌ونقل و خودرویی وزارت صمت و مدیران سازمان توسعه و تجارت و میثم اروز معاون رفاه و تسهیلات بنیاد شهید و امور ایثارگران در محل وزارت صمت برگزار شد.

بنابراین گزارش روند ثبت سفارش خودرو در این جلسه به تصویب رسید که طبق آن مقرر شد معرفی خودرو در سه سطح ۳۵ هزار یورو، ۳۰ هزار یورو و ۲۵ هزار یورو توسط امامی از مدیران سازمان توسعه و تجارت ظرف مدت یک هفته و حداکثر تا یکم بهمن ۱۴۰۲ انجام شود. همچنین در همین زمان و به موازات معرفی خودرو، احراز هویت جانبازان مشمول توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام شود.

انتخاب خودرو توسط جانبازان نیز مرحله بعدی خواهد بود که تا یک هفته یعنی اول تا هفتم بهمن انجام شده و امکان ویرایش آن تا سه روز بعد، یعنی دهم بهمن امکان‌پذیر خواهد بود.

همچنین تشکیل پرونده واردات خودرو توسط جانباز به دو صورت خواهد بود. اگر انتخاب خودرو توسط جانباز از شرکت‌ها باشد، تشکیل شناسه توسط شرکت انجام می‌شود که در این صورت سازمان توسعه تجارت تا ۱۱ بهمن شناسه‌ها را تولید خواهد کرد.

چنانچه انتخاب خودرو جهت واردات فردی باشد، باید از محصولاتی باشد که دارای شناسه است. منظور از شناسه آن است که خودرو در داخل خدمات پس از فروش داشته باشد و از خودروهایی باشد که واردات آن مجاز است.

سرانجام پس از مراحل فوق تایید پرونده توسط بنیاد و انجام ثبت سفارش تا پایان بهمن انجام خواهد شد.

مهدی ضیغمی در حاشیه دومین نمایشگاه تخصصی اوراسیا، در رابطه با آخرین وضعیت واردات خودروی جانبازان، گفت: در رابطه با خودروی جانبازان ، طبق توافق صورت گرفته، به این نتیجه رسیدیم که بتوانیم مصوبه هیأت وزیران را در اسرع وقت تغییر دهیم؛ چرا که درصدی که در بحث سود و خدمات برای جانبازان در این مصوبه در نظر گرفته شده، مقداری زیاد است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: دوستان بنیاد شهید انتظار دارند که این درصد کمی کاهش پیدا کند؛ این موضوع از روش‌های عادی امکان‌پذیر نیست، بنابراین ما درخواست خود به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه کردیم و ظرف چند روز آینده، وزارت صمت به هیأت وزیران تقدیم خواهد کرد.

وی با بیان اینکه امیدوار هستیم تغییراتی حاصل شود، تصریح کرد: ایجاد تغییرات سبب خواهد شد که روند واردات خودرو جانبازان بسیار سهل و آسان‌تر شود.

مدیر طرح واردات خودرو وزارت صمت ، اعلام کرد: در ابتدای امر توافق با شرکت‌ها برای واردات خودروی جانبازان صورت گرفت، اما در برخی موارد، نکاتی وجود دارد که هنوز مورد توافق میان سازمان حمایت و بنیاد شهید قرار نگرفته است؛ اما امیدوار هستیم اگر امکانی برای توافق در بحث کاهش قیمت وجود داشته باشد، صورت گرفته و با اصلاحات مدنظر در مصوبه، ظرف احتمالاً یک ماه آینده واردات انجام شود.

معاون حقوقی و پارلمانی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: دولت مقدمات واردات خودرو به ویژه برای جانبازان را مهیا کرده و در ماه‌های آینده این امر به نتیجه خواهد رسید.

محسن بزرگی عصر چهارشنبه در همایش حقوق شهروندی و تکریم حقوق ایثارگران در اردبیل، اظهار کرد: با مصوبه مجلس بحث واردات خودرو مطرح است که دولت در حال نهایی کردن ضوابط و مقررات آن است که برای جامعه ایثارگران امتیاز ویژه برای واردات خودرو در نظر گرفته شده است.

وی از صدور مجوز استخدام ۲۷ هزار نفر از جامعه ایثارگران خبر داد و تصریح کرد: فرزندان شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران در ردیف استخدامی بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار دارند که انتظار می‌رود با تأمین اعتبار تا آخر امسال مراحل استخدام و جذب این نیروها انجام شود.

معاون حقوقی و پارلمانی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در برنامه هفتم توسعه با همراهی نمایندگان مجلس قرار شد تا قانون تبدیل وضعیت ایثارگران استمرار پیدا کند تا شاهد کاهش دغدغه جامعه ایثارگران از بابت اشتغال و شرایط استخدامی مناسب باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، واردات خودروهای جانبازان را فرآیندی زمان‌بر خوانده و تاکید کرد که تحویل خودروها (اعم از وارداتی و داخلی) به جانبازان بر اساس اولویت و فهرست لیست اعلامی بنیاد شهید صورت خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، دولت سیزدهم در لایحه بودجه سال ١۴٠٢، برای جانبازان با درصد معلولیت بالای ۷۰ درصد واردات یک دستگاه خودرو متناسب با وضعیت جانبازی را در نظر گرفت و برای سایر مشمولان نیز اینگونه دید که از محل تسهیلات قرض‌الحسنه، برای خرید خودرو داخلی توسط وزارت صمت تخصیص صورت گیرد.

بر اساس لایحه بودجه تقدیمی دولت به مجلس شورای اسلامی، مطابق بند (و) ‌تبصره هفت لایحه بودجه سال ١۴٠٢، وزارت صـنعت، معدن و تجارت مکلف شده است با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران به جانبازان بالای ۷۰ درصد که در سنوات گذشته، از تسهیلات ماده (۴۵) قانون جامع ایثارگران استفاده نکرده باشند، مجوز واردات یک دستگاه خودرو متناسب با وضعیت جانبازی ایثارگر یا رعایت قوانین و مقررات ارائه کند.

به دنبال تصویب لایحه بودجه سال جاری، مرداد ماه سال جاری بود که معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه این سازمان (بنیاد شهید) ظرف یک ماه پس از ابلاغ آیین نامه طبق ماده ۳، اسامی جانبازان واجد شرایط دریافت خودرو را به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می‌کند، این وزارتخانه را مکلف به تخصیص مجوز واردات خودرو به این عزیزان خواند و گفت: ارزش خودروی وارداتی در کشور مبدأ برای جانبازان ٧٠ درصد (دو پا یا دو دست قطع از مچ یا قطع نخاع) تا سقف ۳۵ هزار یورو، سایر جانبازان ۷۰ درصد تا سقف ۳۰ هزار یورو و برای جانبازان ۵۰ تا ۶۹ درصد تا سقف ۲۵ هزار یورو است.

گفتنی است بر اساس آنچه که در آیین‌نامه واردات خودرو برای جانبازان در نظر گرفته شده است، سود بازرگانی برای واردات خودروی جانبازان صفر خواهد بود.

همچنین دولت، بانک مرکزی را مکلف به تامین ارز مورد نیاز جانبازان کرده است و بدین ترتیب نگرانی از بابت تامین ارز واردات خودرو برای جانبازان وجود ندارد.

بر این اساس از زمان تصویب آیین‌نامه واردات خودرو جانبازان در مرداد ماه سال جاری، تاکنون دیگر خبری از این موضوع نبود؛ بنابراین چند هفته‌ای است که ایسنا، این موضوع را از وزارت صمت مورد پیگیری قرار داده است.

در نهایت اواسط آبان ماه بود که پس از حدود سه ماه از تصویب آیین‌نامه واردات خودرو جانبازان، پس از پیگیری‌های متعدد برای بررسی فرآیند کار و با توجه به اینکه طبق آیین‌نامه باید تا پایان امسال تحویل جانبازان داده شود، رئیس سازمان توسعه تجارت از امکان ثبت‌نام برای جانبازان از طریق سایت شرکت‌های واردکننده ، خبر داد و گفت: هر خودرویی امکان واردات ندارد و بایستی حتما خودرویی وارد شود که خدمات پس از فروش آن در کشور تضمین شده باشد و هر خودرویی هم امکان واردات ندارد.

واردات خودرو جانبازان زمان‌بر است

طبق اطلاعاتی که وزارت صمت از آخرین وضعیت واردات خودروی جانبازان در اختیار ایسنا قرار داده است، عباس علی‌آبادی- وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه واردات خودروهای جانبازان زمان‌بر است، تاکید کرد: تحویل خودرو جانبازان اعم از وارداتی و داخلی به ترتیب اولویت بر اساس فهرست اعلامی از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام خواهد شد.

طبق اعلام مقام عالی وزارت صمت، تحویل خودرو به جانبازان به دو دسته تقسیم می شود؛ در دسته نخست جانبازان ۲۵ تا ۵۰ درصد و دسته دوم، جانبازان بالای ۵۰ درصد هستند.

علی‌آبادی ادامه داد: با توجه به سهم ٢٠ تا ٢۵ درصدی در نظر گرفته شده از خودروهای داخلی برای جانبازان با درصد پایین‌تر که خودروهای داخلی به آن‌ها تخصیص داده شد، راحت‌تر می‌توانیم خودروهایشان را تحویل دهیم؛ اما خودروهای ویژه جانبازان بالای ۵۰ درصد که تخصیص خودروی وارداتی دارند، تحویل، کمی زمان‌بر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر، جانبازان ۲۵ تا ۵۰ درصد می‌توانند از خودروهای داخلی که خودروسازان داخلی عرضه می‌کنند و در سایت موجود هستند، را به ترتیب اولویت انتخاب کنند.

بر اساس تبصره ۷ بند «و» قانون بودجه ۱۴۰۲ آمده است که وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران به جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر که در سنوات گذشته از تسهیلات موضوع ماده (۴۵) قانون جامع خدمات­‌رسانی به ایثارگران مصوب سوم تیر ۱۳۸۶ استفاده نکرده‌اند، مجوز واردات یک دستگاه خودرو متناسب با وضعیت جانبازی ایثارگر با رعایت قوانین و مقررات ارائه کند.

اوایل مرداد ماه امسال بود که هیات وزیران در جلسه خود (هشتم مرداد ماه ۱۴۰۲ ) به پیشنهادی در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ بنیاد شهید و امور ایثارگران و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در اجرای بند (و) تبصره (۷) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، آیین‌نامه اجرایی واردات خودرو جانبازان را که دارای ۲۱ بند است و در آن به موارد مختلفی اشاره شده است، تصویب کرد.

بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف شد، ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه فهرست مشمولان را تدوین و به ترتیب اولویت به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کند؛ همچنین این وزارتخانه نیز مکلف است ظرف یک ماه از تاریخ ارسال فهرست مشمولان از سوی بنیاد و بر اساس ظرفیت‌های اعلامی توسط شرکت (کلیه شرکت‌های خودروسازی داخلی یا دارای مجوز از وزارت)، نوبت‌دهی تحویل را به نحوی‌که کلیه خودروها (خودروهای سواری مناسب و خودکار اتوماتیک داخلی یا وارداتی مورد متناسب با وضعیت جانبازی مشمول) تا پایان سال ۱۴۰۲ به مشمولان تحویل داده شود، اعلام کند.

بر اساس ماده ۱۷ که به طور مشخص به خودروی وارداتی اشاره دارد، تاکید شده است که وزارت صمت مکلف است نسبت به صدور مجوز یک دستگاه خودروی نو یا کار کرده تا سقف پنج سال به شرکت‌های خودروساز داخلی یا شرکت‌های مورد تأیید وزارت صمت با شرایط زیر اقدام کند:

۱- ارزش خودروی وارداتی در کشور مبدأ برای جانبازان ۷۰ درصد (دو پا یا دو دست قطع از مچ و یا قطع نخاع) تا سقف ۳۵ هزار یورو، سایر جانبازان ۷۰ درصد تا سقف ۳۰ هزار یورو و برای جانبازان ۵۰ درصد تا ۶۹ درصد تا سقف ۲۵ هزار یورو (سیف) باشد.

۲- مشمولانی که ظرف ۱۰ سال گذشته از هیچگونه تسهیلات اعم از واردات و خرید خودرو استفاده نکرده‌اند، در اولویت قرار دارند.

گفتنی است که مشمولان از پرداخت سود بازرگانی متعلق به واردات خودرو و تجهیزات مورد نیاز متناسب‌سازی برای ایثارگر و نیز از پرداخت عوارض مندرج در تصویب نامه مورخ ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ معاف هستند.

بانک مرکزی نیز در ماده ۱۹ آیین نامه مذکور مکلف است نسبت به تخصیص ارز تا سقف مجاز برای واردات هر خودرو به شرکت با اولویت تخصیص از منابع ارزی جهت واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام کند.

همچنین تاکید شده است که مشمولان واردات خودرو به مدت پنج سال حق فروش، رسمی عادی یا وکالتی خودروی وارداتی را ندارند.

از زمان تصویب آیین‌نامه تاکنون خبری از اینکه واردات خودرو برای جانبازان به کجا رسیده، نشد و علیرغم پیگیری‌های ایسنا، برای این موضوع، نتیجه‌ای حاصل نشد.

اما چندی پیش، محسن بزرگی- معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران- اظهار کرد: مجموع جانبازان ۷۰ درصد کشور حدود ۸۲۱۰ نفر و جانبازان ۵۰ تا ۶۹ درصد ۲۲ هزار و ۱۶۲ نفر هستند. این افراد امسال مشمول واردات خودرو شدند که در این زمینه نیازمند همکاری وزارت صمت و بانک مرکزی برای تامین ارز مورد نیاز، هستیم.

چرا واردات خودرو جانبازان اجرایی نشد؟

در نهایت مهدی ضیغمی- در آخرین اظهار نظر خود در این رابطه، با بیان اینکه شرکت‌های واردکننده خودرو برای واردات خودروی جانبازان اعلام آمادگی کرده‌اند، اظهار کرد: شرکت‌ها درخواست خود را داده‌اند و ما در حال بررسی مدل‌ها و برندهای پیشنهادی آنها هستیم. احتمالا هفته جاری شرکت‌های واردکننده امکان ثبت نام جانبازان را در سایت خود ایجاد خواهند کرد؛ چرا که مقرر شده شرکت‌ها در سایت خود، فضایی تعبیه کنند تا برندها و مدل‌های تایید شده برای واردات ویژه جانبازان را اعلام کنند.

مجری طرح واردات خودرو وزارت صمت، ادامه داد: بر این اساس در گام نخست، اسامی خودروها در سایت‌ شرکت‌های واردکننده قرار می‌گیرد و در گام دوم، امکان ثبت‌نام جانبازان فراهم خواهد شد. پس از انجام فرآیند ثبت‌نام، اسامی جانبازان توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام خواهد شد تا براساس ارزش خودرو نسبت به تایید اسامی ارسال شده، اقدام صورت گیرد.

وی افزود: چنانچه بنیاد شهید و امور ایثارگران اسامی جانبازان را تایید کند، سهمیه واردات خودرو به میزان مشخص شده برای شرکت‌ها باز می‌شود تا شرکت‌ها نیز بتوانند ثبت سفارش و واردات خودروها را انجام دهند.

رئیس سازمان توسعه تجارت در رابطه با ارزش خودروی وارداتی در کشور مبدأ، گفت: برای جانبازان ۷۰ درصد (دو پا یا دو دست قطع از مچ و یا قطع نخاع) تا سقف ۳۵ هزار یورو، سایر جانبازان ۷۰ درصد تا سقف ۳۰ هزار یورو و برای جانبازان ۵۰ درصد تا ۶۹ درصد تا سقف ۲۵ هزار یورو است.

هر خودرویی امکان واردات ندارد

ضیغمی با بیان اینکه فرآیند واردات خودرو برای جانبازان در حال طی شدن است، تاکید کرد: البته هر خودرویی امکان واردات ندارد و باید خودرویی وارد شود که در کشور خدمات پس از فروش دارد.

این معاون وزیر صمت در رابطه با تعلل در روند واردات خودروها، تصریح کرد: واردات خودرو برای جانبازان در انتظار اعلام شرکت‌های واردکنندگان خودرو است. مقرر شده تا شرکت‌ها خودروهایی را که توسط سازمان توسعه تجارت تایید شده، در سایت خود اعلام کنند تا جانبازان بتوانند برای ثبت‌نام به آنها مراجعه کنند. به صورت هفتگی جلسات با شرکت‌های واردکننده برگزار می‌شود که بر اساس آن، هفته گذشته در مورد ایجاد پورتال از سوی شرکت‌ها جمع‌بندی‌های لازم انجام شد و امید است که هر چه سریع‌تر این اتفاق بیفتد.

مجری طرح واردات خودرو وزارت صمت ابراز امیدواری کرد که با همکاری بنیاد شهید بتوان تا پایان سال روند واردات خودرو برای جانبازان را داشته باشیم. با توجه به اینکه تعداد جانبازان زیاد هم نیست، بایستی برای شرکت‌ها صرفه داشته باشد که این تعداد خودرو را وارد کنند.

مراحل دریافت خودروی جانبازان

اما چه مراحلی باید طی شود تا جانبازان به خودروهای وارداتی دسترسی پیدا کنند. براساس آنچه اعلام شده ابتدا نیاز است تا اسامی خودروها در سایت‌ شرکت‌های واردکننده قرار ‌گیرد. مرحله دوم امکان ثبت نام برای جانبازان فراهم می‌شود.

مرحله سوم، پس از انجام فرآیند ثبت‌نام، اسامی جانبازان توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام خواهد شد تا براساس ارزش خودرو نسبت به تایید اسامی ارسال شده، اقدام صورت گیرد.

مرحله چهارم و پایانی نیز چنانچه بنیاد شهید و امور ایثارگران اسامی جانبازان را تایید کند، سهمیه واردات خودرو به میزان مشخص شده برای شرکت‌ها باز می‌شود تا شرکت‌ها هم بتوانند ثبت سفارش و واردات خودروها را انجام دهند.

بنابراین جانبازان باید گوش بزنگ باشند تا چنانچه در هفته جاری امکان ثبت نام برای خودروهای وارداتی در سامانه فراهم شد، آنها با مراجعه به سامانه نسبت به نام نویسی اقدام کنند تا مراحل دیگر براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته پیش رود.

به رغم اینکه وزارت صمت مشغول برنامه‌ریزی برای واگذاری خودروهای وارداتی به جانبازان است اما هنوز قصدی برای برگزاری دومین دور فروش محصولات تولیدی برندهای جهانی خودروساز به متقاضیان عادی ندارد. مدیران صمت همچنان تمرکز خود را روی واگذاری خودرو به حدود ۳۰ هزار متقاضیانی قرار داده که در دور اول (که در اسفند سال گذشته برگزار شد) نسبت به نام نویسی برای در اختیار گرفتن خودروهای وارداتی ثبت نام کردند.

ارسال نظر