بلاتکلیفی قیمت خودروهای وارداتی

در حالی رئیس سازمان توسعه تجارت مدعی است تحویل ۵ هزار خودروی وارداتی به مشتریان منتظر قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت است که شورای رقابت مدعی است هنوز از سوی وزارت صمت درخواست قیمت‌گذاری و اطلاعات مورد نیاز خودروهای وارداتی جدید ارسال نشده است.

بلاتکلیفی قیمت خودروهای وارداتی

براساس اظهارات جدید ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت تاکنون ۱۰۰ دستگاه چانگان براساس نوبت به متقاضیان تحویل شده است.

البته وی در خصوص اینکه چرا عرضه خودروهای وارداتی با کندی انجام می‌شود، گفته است: خودروهای وارداتی باید توسط شورای رقابت قیمت‌گذاری شود و پس از ابلاغ نرخ نهایی، در سامانه یکپارچه برای عرضه به مشتریان و پرداخت وجه، بارگذاری شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: پیش از این تعدادی خودروی وارداتی چانگان که توسط شرکت سایپا وارد شده بود برای عرضه در سامانه بارگذاری شد اما در زمان عرضه، نرخ نهایی این خودرو هنوز توسط شورای رقابت ابلاغ نشده بود؛ بنابراین جهت عرضه این خودرو در سامانه یکپارچه، نرخ به صورت علی‌الحساب اعلام شد؛ اما پس از نهایی شدن نرخ این خودرو مشکلاتی برای خریداران ایجاد شد و عده‌ای اعلام کردند که پیش‌بینی نمی‌کرده‌اند که نرخ خودرو چانگان، مبلغ تعیین شده باشد بنابراین این خریداران برای تکمیل باقیمانده وجه با مشکلاتی مواجه شدند.

وی افزود: برای جلوگیری از تکرار این قضیه منتظر هستیم تا شورای رقابت نرخ خودروهای وارداتی را ابلاغ کند و سپس عرضه سایر خودروهای وارداتی در سامانه انجام شود و ثبت‌نام‌کنندگان براساس نوبت خودروهایشان را تحویل بگیرند. هم‌اکنون امکان بارگذاری و عرضه حدود ۴ تا ۵ هزار خودرو وارداتی در سامانه وجود دارد اما از این کار امتناع می‌کنیم تا نرخ نهایی آنها مشخص شود.

در همین زمینه شورای رقابت معتقد است براساس مصوبه ۵۴۳ اسفندماه ۱۴۰۱ شورای رقابت فرآیند قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی تعیین شده و براساس آن روند قیمت‌گذاری انجام می‌شود اما هنوز از سوی وزارت صمت درخواستی مبنی بر تعیین نرخ خودروهای وارداتی جدید ارسال نشده تا براساس آن روند بررسی قیمتی خودروهای وارداتی آغاز شود.

منبع: تسنیم
www.novin.com
www.novin.com
ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    سایر رسانه ها