قیمت این خودرو جنجال به پا کرد!

با توجه به مطالبات فراوان متقاضیان در این باره، بررسی قیمت دنا پلاس در دستور کار جلسه هفته پیش روی شورای رقابت قرار گرفت.

قیمت این خودرو جنجال به پا کرد!

پیش از این بود که شورای رقابت در پیوست مصوبه جلسه ۵۷۴ با موضوع «بررسی قیمت ناشی از تغییرات اجباری و اختیاری جدید» تغییرات قیمت ۲۸ محصول ایران خودرو را مصوب کرد.

براساس این مصوبه، خودروساز مکلف است تا قیمت برخی از محصولات را براساس آنچه شورای رقابت در مصوبه مورخ ۱۶ خرداد ۱۴۰۲، اعلام کرده افزایش و قیمت برخی دیگر از محصولات را نیز کاهش دهد.

براساس مصوبه شورای رقابت قیمت ۳ محصول ایران خودرو باید کاهش یابد که یکی از این محصولات (دنا پلاس رینگ فولادی - اکسل کاسه ای) با کد (۷۰۳۲۳) است.

در پیوست مصوبه ۵۷۴ شورای رقابت کاهش قیمت تعیین شده برای این خودرو ۴۳۸.۶۱۳.۹۴۳ ریال تعیین شده است.

اما برخلاف انتظار، ایران خودرو به جای کاهش ۴۳۰ میلیون ریالی قیمت این محصول، قیمت آن را در فهرست جدید خود، افزایش داد؛ متقاضیان خرید این خودرو انتظار داشتند تا قیمت کارخانه ای محصول دنا پلاس از ۲.۸۱۴.۳۷۴.۳۸۹ میلیون ریال (براساس ردیف ۱۲ مصوبه فروردین ۱۴۰۲ شورای رقابت)، ۴۳۰ میلیون ریال کمتر شود و سپس با در نظرگرفتن مالیات، بیمه و عوارض قیمت مصرف کننده آن اعلام شود.

همانطور که اشاره شد قیمت این خودرو نه تنها کاهش نیافت بلکه این شرکت خودروساز در مورخ ۲۱ خرداد فهرست جدید قیمت محصولاتش را اعلام کرد که در آن بهای کارخانه ای محصول دنا پلاس با کد (۷۰۳۲۳) که در ردیف یک جدول زیر نیز آمده است ۳.۴۷۱.۲۳۴.۷۰۱ ریال تعیین شد.

با افزایش قیمت دنا پلاس، متقاضیان خرید این خودرو نارضایتی خود را از این قیمت گذاری خودروساز با ثبت پویشی در خبرگزاری فارس با عنوان «اصلاح قیمت دنا پلاس بر اساس مصوبه ۵۷۴ شورای رقابت» که تاکنون بیش از ۸ هزار امضا داشته است، بیان کردند و از این خبرگزاری خواستند تا با پیگیری این موضوع مانع گران فروشی خودروساز و ضایع شدن حقوق مصرف کنندگان شوند.

پس از ثبت این پویش، از سازمان حمایت مصرف کننده و تولید کننده، شورای رقابت، وزارت صمت و خودروساز خواستیم در این باره به مخاطبان و مردم پاسخ دهند.

پیرو پیگیری ها، ایران خودرو در این باره توضیحاتی به فارس فرستاد و مدعی شد قیمت دناپلاس ایران خودرو، طبق مصوبه شورای رقابت است.

این شرکت خودروساز در پاسخ به سوال مطرح شده از سوی مشتریان دناپلاس دستی و مطالبه مخاطبان فارس، عنوان کرد: قیمت همه خودروها که در سایت کدال نیز قرار گرفته، منطبق بر مصوبه شورای رقابت است.

ایران‌خودرو درباره قیمت محصول دناپلاس دستی توضیح داد که محصول پایه برای محاسبه قیمت این خودرو با کد کلاس ۷۰۳۲۳، خودروی دناپلاس دستی توربو با کد کلاس ۷۰۴۰۸ است که بر اساس ابلاغیه شورای رقابت باید مبلغ ۴۳۸¡۶۱۳¡۹۴۳ ریال از قیمت خودروی پایه کسر شود و پس از اضافه شدن متعلقات قانونی شامل بیمه، مالیات و عوارض متعلقه، قیمت نهایی مصرف کننده محصول دنا پلاس جدید رقم ۴¡۱۰۰¡۰۱۲.۴۸۴ ریال خواهد شد.

البته این پاسخ خودروساز مردم را متقاعد نکرده است زیرا مردم معتقدند که محصول پایه دنا پلاس با کد (۷۰۳۲۳) که در ردیف یک پیوست مصوبه جلسه ۵۷۴ شورای رقابت مورخ ۱۶ خرداد با عنوان دنا پلاس فولادی - اکسل کاسه ای آمده است همان محصول ایران خودرو است که شورای رقابت قیمت آن را در ردیف ۱۲ قیمت خودروهای مصوب داخلی که در فروردین ماه منتشر کرد و قیمت آن را ۲.۸۱۴.۳۷۴.۳۸۹ میلیون ریال مصوب کرده است. بنابراین قیمت این خودرو نباید افزایش یابد بلکه باید کاهش داشته باشد.

شورای رقابت در فروردین امسال قیمت محصولات خودروسازان را مصوب کرد و جدول قیمت آن نیز در همان روزها منتشر شد اما نکته قابل توجه در اعلام قیمت های مصوب این بود که شورای رقابت قیمت محصولات را براساس کد و نام محصول در آن جدول اعلام نکرده است و قیمت محصولات فقط براساس نام محصول ذکر شده است. لذا با توجه به تنوع محصولات، خودروساز می تواند ادعا کند که محصول پایه ای ک (۷۰۳۲۳)، دنا پلاسی که در ردیف ۱۲ مصوبه فروردین ماه شورای رقابت آمده است نیست بلکه کد پایه ای این محصول (۷۰۴۰۸) است.

بنابراین در حالی خودروساز ادعا می کند که کد پایه ای محصول (۷۰۳۲۳) محصولی با کد (۷۰۴۰۸) است که این کد محصول نه در فهرست قیمت های خودروساز و نه در فهرست شورای رقابت وجود ندارد.

یک کارشناس خودرو در این باره گفت: شورای رقابت در تعیین قیمت ها باید با دقت بیشتری عمل کند و راه دور زدن مصوبات را از خودروسازان بگیرد؛ در این مورد شورای رقابت با عدم اعلام کد محصول در جدول قیمت های مصوب فروردین ۱۴۰۲، به طور ناخواسته راهی را برای خودروساز فراهم کرده که قانون را دور بزند و اکنون نیز می بینیم که برای جلوگیری از کاهش قیمت ادعا می کند که قیمت محصول پایه ای کد (۷۰۳۲۳) اصلا در لیست قیمت های مصوب شورای رقابت نیست در حالی که این موضوع برای خریداران خودروی دنا پلاس کاملا مسلم است که قیمت پایه ای محصول (۷۰۳۲۳) همان قیمت محصول دنا پلاسی است که در ردیف ۱۲ جدول قیمت های مصوب شورای رقابت در فروردین ماه ۲.۸۱۴.۳۷۴.۳۸۹ میلیون ریال تعیین شده است.

از آنجا که پاسخ خودروساز برای مخاطبان قانع کننده نبود و تاکنون نیز پویش مذکور بیش از ۸ هزار امضا را کسب کرده است، موضوع مذکور را از وزارت صمت، سازمان حمایت و همچنین شورای رقابت پیگیری کردیم.

سپهر دادجوی توکلی، مدیر مرکز ملی رقابت، در رابطه با این موضوع گفت: با توجه به اهمیت موضوع و مطالبه تعداد زیادی از مردم برای پیگیری این مسئله و همچنین ثبت مطالبات در خبرگزاری شما ، موضوع قیمت دنا پلاس به طور جدی در دستور کار شورای رقابت قرار دارد و در یکی از جلسات هفته پیش رو مطرح خواهد شد. بنابراین پس از بررسی لازم، نتایج به اطلاع عموم خواهد رسید.

منبع: جماران
ارسال نظر