خبر مهم مجلسی‌ها از واردات خودرو / کارکرده‌های تویوتا و هیوندای در راه ایران؟

طی جلسه علنی روز دوشنبه ۲۲ خرداد، مجلس کلیات طرح دوفوریتی الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو مربوط به واردات خودروهای دست دوم با ۲۱۲ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۶ نماینده حاضر در جلسه تصویب شد.

خبر مهم مجلسی‌ها از واردات خودرو / کارکرده‌های تویوتا و هیوندای در راه ایران؟

روح الله عباس‌پور در این راستا گفت: خودروسازی ما دو مشکل کیفیت خودرو و قیمت تمام شده را دارد و برای ارتقای کیفیت خودرو، کاهش قیمت تمام شده و رقابت با خودروسازی جهانی باید واردات خودرو صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دو خودروساز کشور بازار را انحصاری تلقی می‌کنند، اما با واردات خودرو، خودروساز داخلی دیگر نمی‌تواند خودروی بی کیفیت ارائه کند و باید نسبت به ارتقای کیفیت و کاهش قیمت خودرو اهتمام داشته باشند.

ظاهرا یکی از مهم‌ترین شرایط واردات خودروی دست دوم، عمر این خودروها است که نباید بالای پنج سال باشد؛ با این اوصاف در سال جاری اگر واردات خودروهای کارکرده آزاد و انجام شود، فقط خودروهای تولید سال ۲۰۱۸ به بعد می‌تواند وارد کشور شوند.

دیگرشرط واردات خودرو این است که این خودروها باید استاندارد سازمان ملی استاندارد و سازمان محیط زیست را رد کنند. البته با توجه به کیفیت و استانداردهای داخلی، به نظر می‌رسد که خودروهای وارداتی باکیفیت راه سخت و دشواری برای ورود به ایران نداشته باشند.

بنا به نظر اکثر کارشناسان این حوزه، برای پاسخ این پرسش باید ابتدا میزان واردات خودرو را مورد بررسی قرار داد. در صورتی که تعداد خودروهای وارداتی نو و یا کارکرده زیاد باشد، واردات می‌تواند قیمت خودروهای داخلی هم رده را کاهش دهد ولی اگر واردات محدود باشد، نمی‌تواند بر روند بازار تاثیر به سزایی بگذارد.

در صورت ادامه دار شدن این رویه در خصوص واردات خودروهای کارکرده، نباید به واردات چشمگیر خودرو امیدی زیادی داشت. با این تفاسیر واردات خودروهای دست دوم، تاثیر ملموسی بر کاهش قیمت‌ها نخواهد داشت.

در این راستا گفت و گوهایی با سه نماینده مجلس شورای اسلامی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

پیام روشن مجلس به دولت

علی رضایی، نماینده مردم کرمانشاه درباره موافقت مجلس با کلیات طرح واردات خودروهای کارکرده بیان کرد: یکی از سوالات ما از وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت نیز همین موضوع بود. ما به آقای علی آبادی این مطلب را گوشزد کردیم که این ۲۱۲ رای موافق نمایندگان مجلس، معنای خاصی دارد و دولت باید متوجه پیام نماینده های مردم شود.

او ادامه داد: واردات به طور قطع انجام می‌شود ولی این مورد شامل خودروهای چینی نمی شود. باور ما این است که واردات مذکور باید در خصوص خودروهای معتبری نظیر تویوتا و هیوندای صورت گیرد. درمورد این تعرفه، آقای وزیر مدعی شد که برای ۳۰۰۰ سی سی به بالا، تعرفه ۱۷۰ درصدی بسته شده است. سنگینی حجم موتور در این باره مدنظر دولت بوده است. این طور مقرر شده که برای ۳۰۰۰ سی سی به پایین تعرفه بالا برده نشود.

نماینده مجلس افزود:‌ این قولی بود که وزیر جدید صمت به ما داد. این طرح با موافقت مجلس همراه شده و حالا باید مراحل قانونی آن طی شود. بحث واردات خودروهای دست دوم مطالبه جدی مردم بود. این خواسته برحق چندین دلیل دارد؛ تعدیل قیمت و ایجاد یک فضای رقابتی مهم ترین آن‌ها است.

وی اضافه کرد:‌ در ضمن با اجرایی شدن این طرح، افراد متمول می توانند خودروی مدنظر خود را خریداری کرده و سایرین نیز خودروهای داخلی مثل پراید سوار شوند. پس از مرتفع شدن این موضوع، می توان موضوع واردات خودروهای نو را نیز مورد بررسی قرار داد.

انحصاری که باید شکسته شود

محمدحسن آصفری، نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: مجلس شورای اسلامی به دنبال این لایحه ارائه شده، در تکاپوی این است که تابوی موجود در خودروسازی را بشکند. متاسفانه قیمت ها خیلی نجومی بالا رفته و خودروسازها نیز اجازه کاهش قیمت را به هر طریقی نمی دهند.

او تصریح کرد: به دنبال هر اتفاقی که ممکن است قیمت‌ها را پایین بیاورد، باز هم ما شاهد هستیم که خودروسازها تا حدود ۵۰ درصد قیمت خودروها را افزایش می دهند. دلیل این اتفاق، عدم وجود یک رقیب جدی برای این خودروسازهای بزرگ داخلی است. ما در پی آن هستیم که با واردات خودرو، این انحصار کهنه شکسته شود.

آصفری در ادامه گفت:‌ با این تصمیم، خودروسازهای ما باید به فکر ارتقای کیفیت خودروهای خود باشند و قیمت های خود را بر اساس اصول و منطق اعلام کنند. این لایحه در صورت تصویب می تواند به شکستن موضوع انحصار کمک شایانی کند.

جزییات این طرح نیز رای خواهد آورد

جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم استان فارس در مجلس شورای اسلامی نیز در پیوند با طرح واردات خودرو اظهار کرد: درحال حاضر کلیات این طرح در مجلس رای آورده است. لایحه واردات خودروهای کارکرده، با موافقت ۲۱۲ نماینده مجلس مواجه شد.

او در پایان اذعان کرد:‌ إن‌شاالله جزییات لایحه مذکور نیز هفته آینده با همان قدرتی که در هنگام رای گیری کلیات طرح شاهد آن بودیم، رای خواهد آورد. کلیات طرح واردات خودرو با قاطیت بی‌سابقه‌ای رای آورد. ما باید طوری قانون را به تصویب برسانیم که با هدف رقابتی کردن بازار، محدودیت‌ها به حداقل برسد.

ارسال نظر