پشت پرده کاهش قیمت خودرو در بازار

مدیرعامل پیشین سایپا با رد ادعای رشد تولید خودرو در کشور گفت که تحقق پیش‌بینی تولید ۱.۷ میلیون خودرو در امسال بعید است.

پشت پرده کاهش قیمت خودرو در بازار

سعید مدنی مدیرعامل اسبق سایپا ، درباره وضعیت آینده بازار خودرو گفت: در روزهای اخیر شاهد کاهش قیمت خودرو بودیم که مربوط به کاهش تقاضا می‌شود. به دلیل اینکه تقاضای در دوره‌های قبلی عمدتاً تقاضاهای کاذب بود ولی درحال‌حاضر بلاتکلیفی در خصوص خودروهای مونتاژی که وجود دارد همچنین قیمت‌گذاری و آنهایی که در سامانه ثبت‌نام کردند باید مدتی صبر کنند. به دلیل اینکه سود آنی خودروسازان دارند که امکان‌پذیر نیست. به همین خاطر تقاضا کم شده و همین امر سبب شده قیمت‌ها کاهش یابد.

وی با رد برخی ادعاها مبنی براینکه در دو ماهه نخست امسال نسبت به مشابه سال گذشته رشد ۴۵ درصدی تولید خودرو در کشور اتفاق افتاده است بیان کرد: در این حوزه افزایش تولید نداشتیم. ظرفیتی که در سال ۹۰ یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه بود یکباره بخاطر شرایط خاص به زیر یک میلیون خودرو رسید. سال بعد یک میلیون و ۲۰۰ خودرو تولید می‌کنیم و می‌گوییم ۳۰ درصد افزایش تولید داشتیم.

مدنی تصریح کرد: اگر ۳۰-۲۰ درصد هر سال اتفاق افتاده بود باید سالانه دو میلیون خودرو تولید کنیم که طبق چشم‌انداز امسال باید دو میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو تولید می‌کردیم.

وی افزود: تقاضای انباشته که ناشی از کاهش تولید در این چند سال بود باعث شده یک بازار نابه‌سامان خودرو داشته باشیم و جلوی واردات خودرو نیز گرفته شد و تمام اینها دست به‌دست هم داد که وضعیت به این شکل شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شاید گشایشی در تامین ارز شده باشد. اگر امسال یک میلیون و ۶۰۰ هزار تولید داشته باشیم به اندازه سال ۹۱ تولید کردیم که همه اینها بستگی به روابط سیاسی کشور دارد. اگر مسائل در این حوزه حل نشود شاید این مسئله هم محقق نشود. امسال پیش‌بینی می‌کنیم به یک میلیون و ۴۰۰ هزار خودرو برسد ولی یک میلیون و ۷۰۰ خودرو بعید است.

ارسال نظر