مردم قید خرید خودرو از سامانه یکپارچه را زدند! / ماجرا چیست؟

به‌نظر می‌رسد که کاهش نرخ خودرو سبب شده است تا متقاضیان این سامانه از خرید خود منصرف شوند.

از واپسین روزهای سال پیشین، طرح جدید ثبت‌نام اتومبیل توسط وزارت صمت فعال شد. این طرح سامانه یکپارچه خودرو نام دارد که براساس آن، تمامی متقاضیان خودرو تحویل خواهند گرفت، اما برای تحویل خودرو بایستی در یک صف انتظار نوبت‌دهی شوند. درحال‌حاضر مرحله دوم این طرح نیز به پایان رسیده است و روز ۲۴ خردادماه نتایج نهایی آن اعلام خواهد شد. بااین‌حال کاهش نرخ خودرو بر درخواست‌های این سامانه تأثیر گذاشته است.

به‌نظر می‌رسد کاهش نرخ خودرو سبب شده تا متقاضیان این سامانه از خرید خود منصرف شوند. بنابر اعلام «مهدی تقدسی»، مدیر سامانه یکپارچه خودرو، تاکنون ۲۰ درصد از متقاضیان خودروهای داخلی و ۵۰ درصد از خریداران خودروهای مونتاژی از واریز وجه برای خرید خودرو سر باز زده‌اند. به عبارت دیگر، این افراد تصمیم گرفته‌اند تا به‌جای خرید خودرو از شرکت‌های خودروسازی در قالب سامانه یکپارچه عرضه خودرو، اتومبیل مد‌نظر خود را از بازار آزاد خریداری کنند.

طی دو ماه اخیر، روند کاهش نرخ خودرو ادامه‌دار بوده است. این کاهش در مورد خودروهای چینی مونتاژی بیشتر حس می‌شود. تفاوت نرخ بازار و کارخانه این محصولات در گذشته قابل‌توجه بود و اکنون این تفاوت نرخ به حداقل رسیده است. بنابراین بدیهی است که برخی متقاضیان سامانه یکپارچه تصمیم بگیرند به‌جای پرداخت وجه و انتظار، اتومبیل مطلوب خود را در همان روز از بازار آزاد تهیه کنند.

خودرو نرخ کارخانه نرخ بازار تفاوت (درصد)

جک J۴ ۷۸۵،۰۰۰،۰۰۰ ۷۷۰،۰۰۰،۰۰۰ منفی ۱.۹ درصد

جک S۳ ۹۵۵،۰۰۰،۰۰۰ ۱،۰۱۰،۰۰۰،۰۰۰ ۵ درصد

کی‌ام‌سی J۷ ۱،۷۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ۱،۶۷۰،۰۰۰،۰۰۰ منفی ۵ درصد

ام‌وی‌ام X۲۲ پرو اتوماتیک ۸۷۰،۷۰۰،۰۰۰ ۹۱۰،۰۰۰،۰۰۰ ۴ درصد

ام‌وی‌ام X۲۲ دنده‌ای ۶۱۵،۰۰۰،۰۰۰ ۷۱۵،۰۰۰،۰۰۰ ۱۶ درصد

فونیکس تیگو ۷ پرو ۱،۶۶۷،۰۰۰،۰۰۰ ۱،۷۷۰،۰۰۰،۰۰۰ ۶ درصد

فونیکس تیگو ۸ پرو ۲،۲۶۹،۰۰۰،۰۰۰ ۲،۳۶۰،۰۰۰،۰۰۰ ۴ درصد

فردا T۵ ۱،۳۰۶،۰۰۰،۰۰۰ ۱،۴۷۰،۰۰۰،۰۰۰ ۱۲ درصد

سوبا M۴ ۲،۳۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ۲،۳۱۰،۰۰۰،۰۰۰ ۰.۴ درصد

منبع: دیجیاتو
ارسال نظر