همه چیز درباره دنا جوانان / گران ترین خودروی داخلی را بشناسید

قیمت دنا پلاس جوانان بالاخره مشخص شد و حالا رسما باید آن را گران‌ترین خودرو داخلی بدانیم. تا امروز دنا پلاس اتوماتیک با قیمت ۵۴۵ میلیون صاحب این عنوان محسوب می‌شد اما با تایید شورای رقابت، ایرانخودرو بابت دستپخت جدیدش یعنی دنا پلاس اتوماتیک جوانان می‌تواند ۵۹۱ میلیون دریافت کند که این عدد از همه خودرو‌های داخلی حاضر در خط تولید ایرانخودرو و سایپا بیشتر است.

دنا پلاس جوانان به‌لطف پیشرانه EFP که همان نسخه ارتقایافته EF۷ است به‌موتور قدرتمندتری مجهز شده و قرار است با چندتا آپشن بیشتر از دنا پلاس اتوماتیک پا به بازار بگذارد اما برخلاف پیکان جوانان، دنا پلاس جوانان از نظر ظاهری فرقی با نسخه‌های قبلی خودش ندارد.

مشخصات فنی دنا پلاس جوانان

دنا پلاس جوانان اولین محصول ایرانخودرو است که به موتور EF۷ مجهز شده و می‌توانیم همین فاکتور را مهمترین برتری آن نسبت به سایر مدل‌های دنا پلاس بدانیم. پیشرانه چهار سیلندر ۱.۷ لیتری EFP را به‌عنوان نسخه تقویت‌شده موتور EF۷ می‌شناسیم که قبلا روی محصولاتی مثل سمند و خود دنا پلاس امتحان شده است. موتور دنا پلاس جوانان می‌تواند ۲۴۰ نیو‌تن‌متر گشتاور خروجی و نهایتا ۱۶۵ اسب‌بخار قدرت داشته باشد و این نیرو به‌کمک گیربکس شش سرعته اتومات به چرخ‌ها منتقل می‌شود.

مشخصات فنی دنا پلاس جوانان نشان می‌دهد مصرف سوخت آن نسبت به دنا پلاس اتوماتیک پایین آمده و به‌ازای هر ۱۰۰ کیلومتر ۶.۸ لیتر بنزین می‌سوزاند درحالی که مصرف سوخت ترکیبی دنا پلاس اتوماتیک ۸.۱ لیتر تخمین زده می‌شود. هنوز اطلاعات دقیق و رسمی از عدد دقیق شتاب دنا پلاس جوانان یا حداکثر سرعتی که راننده می‌تواند با آن تجربه کند در دسترس نیست، اما می‌دانیم حجم باک بنزین دنا پلاس جوانان فرقی با نسخه‌های قبلی این خانواده ندارد و نهایتا گنجایش ۶۰ لیتر بنزین دارد.

تفاوت دنا پلاس اتوماتیک جوانان و دنا پلاس اتوماتیک

مشخصات فنی دنا پلاس اتوماتیک دنا پلاس اتوماتیک جوانان
پیشرانه چهار سیلندر توربو EF7 چهار سیلندر توربو EFP
حجم موتور 1.7 لیتر 1.7 لیتر
حداکثر گشتاور خروجی موتور 215 نیو‌تن‌متر 240 نیو‌تن‌متر
حداکثر قدرت موتور 150 اسب‌ بخار 165 اسب‌بخار
مصرف سوخت ترکیبی 8.1 لیتر به‌ازای 100 کیلومتر 6.8 لیتر به‌ازای 100 کیلومتر
شتاب 9.5 ثانیه مشخص نیست
حداکثر سرعت 205 کیلومتر بر ساعت مشخص نیست
حجم باک بنزین 60 لیتر 60 لیتر

دنا پلاس اتوماتیک جوانان؛ آپشن‌ها و طراحی ظاهری

دنا پلاس اتوماتیک جوانان قرار است از نظر ظاهری فرقی با نسخه قبلی خودش نداشته باشد، اما نسبت به دنا پلاس اتوماتیک چندتا آپشن بیشتر دارد. منظورمان از این آپشن‌ها ورود بدون کلید و استارت بدون کلید است وگرنه چیز‌هایی مثل مانیتور هفت اینچ و دوربین عقب، دکمه‌های کنترلی روی فرمان، چراغ‌های مه‌شکن عقب و جلو، چراغ‌های دی‌لایت، ترمز صد قفل، کروز کنترل و سنسور عقب جزو همان آپشن‌هایی که در دنا پلاس اتوماتیک هم شاهد بودیم.

دنا پلاس اتوماتیک جوانان البته همانطور که چند سطر بالاتر گفتیم، از نظر ظاهری تفاوتی با دنا پلاس اتواماتیک ندارد و با همان جلوپنجره و چراغ‌ها راهی بازار می‌شود. البته این را هم باید اضافه کنیم که گفته می‌شود دنا پلاس جوانان انگار با رنگ‌های متنوع‌تری پا به بازار می‌گذارد. طبق عکس‌هایی که از دنا پلاس جوانان موجود است، داخل اتاق هم تقریبا هیچ تفاوتی دیده نمی‌شود و از همان کیلومترشمار قبلی در آن استفاده شده است. رینگ‌های ۱۶ اینچ، ظرفیت ۵۰۰ لیتری صندوق عقب و وزن تقریبی هزار و ۴۰۰ کیلوگرم را هم باید جزو سایر مشخصات ظاهری دنا پلاس اتوماتیک جوانان بدانیم که حدود ۴.۵ متر طول دارد و اندازه عرض و ارتفاع آن به ترتیب یک متر و ۹۰ سانتی‌متر و یک متر و ۴۵ سانتی متر است.

قیمت دنا پلاس جوانان؛ گران‌ترین خودرو داخلی
دنا پلاس جوانان حالا گران‌ترین سواری داخلی در خط تولید کارخانه است. تا الان دنا پلاس اتوماتیک صاحب این عنوان بود که حالا با تعیین قیمت دنا پلاس جوانان و قیمت جدید ۲۴ محصول دیگر ایرانخودرو، باید دنا پلاس جوانان را گران‌ترین خودرو داخلی بدانیم.

دنا پلاس جوانان قرار بود با قیمت ۵۴۵ میلیون تومان فروخته شود، اما با تایید شورای رقابت قیمت دنا پلاس جوانان ابتدای هفته کمی بیش از ۴۶ میلیون تومان افزایش پیدا کرد و نهایتا رقم ۵۹۱ میلیون تومان به‌عنوان قیمت دنا پلاس جوانان تصویب شد.

دنا پلاس جوانان درحالی گران‌ترین خودرو داخلی است که دنا پلاس اتوماتیک با قیمت ۵۴۵ میلیون تومان دومین محصول گرانقیمت داخلی در کارخانه است و تارا اتوماتیک و دنا پلاس شش‌دنده دستی به‌ترتیب با قیمت ۴۹۰ و ۴۸۲ میلیون تومان در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرد. دنا پلاس دستی هم که با کنار رفتن دنا تیپ یک از خط تولید، ارزان‌ترین عضو این خانواده نسبتا پرجمعیت است، در نمایندگی‌های فروش ایرانخودرو ۴۱۰ میلیون تومان فروخته می‌شود.

تفاوت قیمت دنا پلاس جوانان با سایر نسخه‌ها

مدل قیمت کارخانه
دنا پلاس اتوماتیک جوانان 591 میلیون تومان
دنا پلاس اتوماتیک 545 میلیون تومان
دنا پلاس شش‌دنده 482 میلیون تومان
دنا پلاس ساده 410 میلیون تومان
منبع: فرارو
www.novin.com
www.novin.com
ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها