آماده ورود این خودروهای کره‌ای باشید + جدول قیمت

پس از اینکه آذر ماه سال ۱۴۰۱ موضوع واردات خودرو ابلاغ شد، در اسفند ماه سال گذشته حدود ۱۲۰ هزار نفر متقاضی خودروهای وارداتی برای خرید این خودروها با واریز ۵۰۰ میلیون تومان اعلام آمادگی کردند که تا به حال مراحل ثبت سفارش و واردات حدود ۴۰۰۰ خودرو به کشور صورت گرفته و تعدادی از آنها هم در حال طی کردن مراحل تحویل به مشتریان هستند.

آماده ورود این خودروهای کره‌ای باشید + جدول قیمت

روز گذشته مهدی ضیغمی، مدیر طرح واردات خودرو وزارت صمت با بیان اینکه تاکنون ۱۷ شرکت فعال ثبت سفارش واردات خودرو داده اند، از ترخیص تعدادی خودروی زوتی از گمرکات کشور خبر داد و قرار است طی هفته جاری و هفته آینده نیز ترخیص خودروهای هیوندا آغاز شود. قابل ذکر است که در یک نوبت هم چند روز پیش تعداد ۵۱ دستگاه خودرو چانگان از گمرکات ترخیص شد.

آنچه مشخص است تاکنون نزدیک به ۴ هزار دستگاه خودرو وارد گمرک شده است و به زودی بالغ بر یک هزار دستگاه خودرو از گمرکات کشور ترخیص می‌شود و واردات خودروهای مختلفی از جمله هیوندا النترا، نیسان‌، تویوتا و خودروهای اروپایی سرعت خواهد گرفت و ۵ هزار خودروی ثبت سفارش شده وارداتی نیسان نیز در حال انجام است. حدود ۵ شرکت نیز برای واردات خودروهای تویوتا ثبت سفارش کرده‌اند.

همچنین در پی مشخص شدن نرخ گمرکی محصولات کیا، روند ترخیص قطعی و مراحل قیمت‌گذاری ۶ مدل خودروی کیا در حال انجام است و ظرف یک ماه آینده ترخیص این خودروها نیز به پایان می‌رسد.

پس از اینکه قیمت‌های نهایی خودروهای وارداتی مشخص و اعلام شد، براساس قوانین و اولویت‌های سامانه یکپارچه خودرو، متقاضیان می‌توانند خودروی مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنند یا اینکه منتظر بمانند تا خودروی مورد نظر در سامانه عرضه شود. درحال‌حاضر ۱۲۰ هزار نفر در سامانه وزارت صمت ثبت نام کرده‌اند.

قابل ذکر است که اگر روند واردات خودرو در حد خبرسازی‌های رسانه‌ای باشد و برای مثال تنها ۱۰۰ دستگاه خودرو وارد کشور شود، قطعا در بازار تاثیرگذار نخواهد بود اما اگر واردات به صورت اصولی، با پشتوانه و حمایت‌های لازم، بدون ایجاد مانع و طبق روال به بازار عرضه و به‌دست مصرف‌کننده برسد و توازن عرضه و تقاضا برقرار شود، قطعا تاثیرگذار خواهد بود و شاهد اتفاق‌های خوب در بازار خواهیم بود.

درحال‌حاضر به دلیل افزایش تقاضا و عدم عرضه کافی نرخ خودرو همچنان بالا است و اگر این روند نه با واردات ۱۰۰ دستگاه خودرو که با واردات ۵ هزار یا ۱۰ دستگاه خودرو صورت گیرد می‌توانیم امیدوار باشیم که بخشی از نیاز بازار پاسخ داده شده و آنجا است که قطعا قیمت‌ها شکسته و واقعی می‌شوند. آنجا است که خودروسازان و واردکنندگان با هم رقابت می‌کنند تا شرایط بهتری برای مصرف‌کننده ایجاد کنند.

باید امیدوار باشیم که در این مسیر دست افراد و نهادهایی که با واردات خودرو مخالف هستند برای همیشه کوتاه شود.

قیمت‌های ۶ محصول کیا که در گمرک تایید شده است به شرح زیر است، لازم به ذکر است که قیمت‌های گمرکی ثبت شده خودروهای کیا اسپورتیج و K۵ نیز در روزهای آتی مشخص می‌شود:

ارسال نظر