افت ۲۰۰ درصدی قیمت خودرو / پیش بینی مهم از آینده بازار

در یک ماه اخیر قیمت برخی خودروهای داخلی بیش از 200 درصد افت داشته که تحت تاثیر مصوبه واردات خودرو و همچنین افت قیمت دلار در کشور است، برهمین مبنا پیش بینی می شود رکود در بازار خودرو تشدید شود.

افت ۲۰۰ درصدی قیمت خودرو / پیش بینی مهم از آینده بازار

در یک ماهه اخیر قیمت خودرو در بازار روندی نزولی گرفته است، به طوری که قیمت برخی خودروهای داخلی در همین مدت بیش از ۲۰۰ میلیون تومان افت کرده است، این اتفاق بعد از آن افتاد که دولت موضوع واردات خودرو را جدی تر دنبال کرده و از طرف دیگر شورای رقابت هم قیمت خودروهای مونتاژی را هم اصلاح کرد، به گونه ای که برخی از این خودروها از جمله مدل های مدیران خودرو و کرمان خودرو ۵۰ درصد کاهش قیمت کارخانه داشتند.

البته در روزهای اخیر شورای رقابت قیمت برخی خودروهای وارداتی را اعلام کرد، که قیمت آن نسبت به خودروهای مونتاژی حدود ۲۰ درصد گرانتر هستند و این مساله بار دیگر باعث شد برخی خودروهای مونتاژی در بازار گرانتر شوند، اما در مجموع نسبت به یک ماه پیش افت قیمت داشته اند و با توجه به اینکه هنوز عرضه خودروهای وارداتی اتفاق نیفتاده است بازار تحت تاثیر سیاست افزایش عرضه ناشی از واردات قرار نگرفته است.

از طرف دیگر به زوی مناطق آزاد واردات خودروهای دست دوم را از سر می گیرند و این مساله هم می تواند از نظر روانی روی بازار تاثیر بسزایی بگذارد، هرچند امکان انتقال خودروهای مناطق آزاد به سرزمین اصلی وجود ندارد، اما به دلیل اینکه در مجموع تقاضای کل خودرو در کشور تاثیر دارد، احتمالا در آینده نه چندان دور شاهد تعدیل قیمت ها خواهیم بود.

هرچند نباید نادیده گرفت که بازگشت قیمت دلار به زیر ۵۰ هزار تومان هم روی بازار خودرو اثرگذار است و اگر دور جدید مذاکرات برجام آغاز شود و خودروهای وارداتی هم در بورس کالا عرضه شوند رکود در بازار خودرو شدید می شود.

در سال جدید به دلیل اینکه قیمت خودرو نسبت به پاییز سال ۱۴۰۱ رشد چشمگیری داشته تقاضا برای خرید خودرو به شدت کاهش داشته است، زیرا از یک سو قرعه کشی برای خودرو حذف شده و متقاضیان واقعی خودرو می توانند از طریق ثبت نام در سامانه یکپارچه صاحب خودرو با قیمت کارخانه شوند و از طرف دیگر سود حاصل از اختلاف قیمت کارخانه و بازار به شدت کاهش داشته و موضوع مالیات بر عایدی هم به عنوان چالشی پیش روی سرمایه گذاران این بازار قرار دارد به همین دلیل احتمال افزایش رکود در بازار خودرو بسیار جدی است.

منبع: موج
www.novin.com
www.novin.com
ارسال نظر