وضعیت عجیب در بازار خودرو / خریداران بخوانند

در حالی یک هفته از افزایش قیمت کارخانه خودروها نمی گذرد که پیش بینی کنترل قیمت بازار درست از آب درنیامد و و برعکس شاهد افسارگسیختگی قیمت ها هستیم و خودروهای ایرانی در قیمت های میلیاردی جاخوش کردند.

وضعیت عجیب در بازار خودرو / خریداران بخوانند

یک هفته از اجرای مصوبه جدید افزایش قیمت کارخانه خودروها می‌گذرد و براساس آن قیمت انواع خودروهای داخلی تا سقف ۴۲ درصد افزایش پیدا کرد.

به نظر می‌رسید با اصلاح قیمت کارخانه خودرو، روند نزولی قیمت ها نیز در بازار اتفاق افتاده و به نوعی نگاه سرمایه‌ای از خودرو برداشته و این محصول به کالای مصرفی تبدیل شود. اما متأسفانه قیمت خودرو در بازار که متاثر از کاهش عرضه توسط خودروسازان است، کاهشی نشد و حتی با رشد نجومی قیمتها در انواع خودروهای داخلی و مونتاژی نیز روبرو شده است.

در حال حاضر مشاهدات نشان می‌دهد بازار خرید و فروش خودرو بسیار کم رونق و از آن طرف عرضه خودرو توسط خودروسازان نیز کم است همین موضوع عاملی شده تا تهیه خودرو در بازار به زحمت انجام شود.

به اعتقاد فعالان بازار همزمان با افزایش قیمت ها باید افزایش عرضه نیز در بازار صورت گیرد اما وقتی خودرویی راهی بازار نمی شود مسلماً فروشندگان خودرو نیز همزمان با افزایش قیمت کارخانه محصولات خود را گرانتر می فروشند.

نکته قابل توجه اینجاست افزایش قیمت برخی از خودروها به حدی از قیمت کارخانه بالاتر است که مصرف کنندگان را با شوک قیمتی روبرو کرده است به عنوان نمونه، دیگنیتی پرایم در کارخانه ۹۳۵ میلیون تومان قیمت خورده اما این خودرو در بازار دو میلیارد و ۵۵۵ میلیون تومان فروخته می شود. علاوه بر این دیگنیتی پرستیژ نیز یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان در کارخانه قیمت گذاری شده اما در بازار دو میلیارد و ۹۵۰ میلیون تومان به فروش می رسد.

البته به صورت کلی در خودروهای چینی رشد قیمت‌ها افسارگسیخته و خودروها یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان را رد و به دو میلیارد رسیده اند.به عنوان نمونه فونیکس تیگو پرومکس دو میلیارد و ۶۲۰ میلیون تومانی کارخانه در بازار سه میلیارد و ۷۲۵ میلیون تومان فروخته می شود.

در محصولات داخلی نیز اکثر خودروها در بازار از مرز ۶۰۰ میلیون تومان عبور کرده و به یک میلیارد تومان رسیدند. به نحوی که پژو ۲۰۷ اتوماتیک که در کارخانه ۴۰۰ میلیون تومان قیمت گذرای شده امروز در بازار یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان مورد معامله قرار می گیرد. دنا پلاس اتومات که تا دو ماه پیش در بازار ۷۰۰ میلیون تومان بوده، امروز به مرز یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان رسید.

خانواده هایما نیز از مرز یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان عبور کرده و هایما S۸ به قیمت دو میلیارد و ۷۴۰ میلیون تومان فروخته می شود.

نام خودرو قیمت امروز 26 فروردین ماه
پژو پارس 646 میلیون تومان
سورن پلاس 753 میلیون تومان
دنا پلاس 821 میلیون تومان
دنا پلاس توربو اتوماتیک 1 میلیارد و 112 میلیون تومان
پژو206 تیپ دو 653 میلیون تومان
پژو 207 اتوماتیک یک میلیارد و 100 میلیون تومان
رانا پلاس 630 میلیون تومان
تارا اتوماتیک یک میلیارد و 60 میلیون تومان
تیبا 415 میلیون تومان
ساینا 436 میلیون تومان
کوئیک 432 میلیون تومان
کوئیک آر 440 میلیون تومان
شاهین 746 میلیون تومان
تیبا دو 433 میلیون تومان
کوئیک پلاس اتوماتیک 520 میلیون تومان
هایما S7 یک میلیارد و 900 میلیون تومان
جک G4 968 میلیون تومان
جک S5 یک میلیارد و 910 میلیون تومان
جک S3 یک میلیارد و 382 میلیون تومان
منبع: تسنیم
ارسال نظر