پشت پرده مخالفت با واردات خودروهای کارکرده / میرسلیم چه کرد؟

حذف واردات خودروهای سواری کارکرده از بودجه سال ۱۴۰۲ از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام موجی از واکنش‌ها و انتقادات تند توسط نمایندگان مجلس را به همراه داشت.

پشت پرده مخالفت با واردات خودروهای کارکرده / میرسلیم چه کرد؟

به طوری که مجمع مجبور به پاسخگویی شد و اعلام کرد که صرفا واردات خودروی کارکرده سواری به دلیل مغایرت با سیاست‌های کلی حمایت از تولید ملی، اقتصاد مقاومتی و برنامه هفتم با مخالفت هیئت عالی نظارت مواجه شده و مجلس مصوبه خود را با حذف بند مربوط به خودروهای سواری اصلاح کرده است. رشیدی کوچی از نمایندگان مخالف حذف این بند از مصوبه گفته است که اگر رئیس جمهور بخواهد می تواند واردات خودرو را اجرایی کند و حالا بعد از گذشت مدت زمانی از دعوای نمایندگان با مجمع، وزیر صمت به تازگی اعلام کرده است که واردات خودروی کارکرده در دستورکار وزارت صمت است. فاطمی امین گفته است که "از مراجع حاکمیتی مصوبه‌ای گرفتیم که مانع واردات خودرو را برطرف می‌کند."

لطف‌الله سیاهکلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درخصوص حذف بند واردات خودروهای سواری کارکرده از بودجه ۱۴۰۲ گفت: کار مجمع تشخیص مصلحت نظام یا شورای عالی نظارت مجمع تطبیق مصوبات مجلس با سیاست‌های کلان نظام است، دلیل این که چرا این مصوبه را حذف کردند را تا به حال به ما نگفته‌اند و من در جریان نیستم، آنچه مسلم است ما برای تنظیم بازار خودرو نیازمند این هستیم که میزان عرضه خودرو را نزدیک به تقاضا کنیم که این موضوع با تولید داخل محقق نمی‌شود.

سیاهکلی تصریح کرد: مجلس برای این که بازار خودرو زودتر تنظیم شود، در کنار این که به دولت و وزارت صمت تکلیف کرده که کمیت و کیفیت تولید خودرو را افزایش دهد، برای حل مسئله واردات خودرو را مصوب کرد، قانون گذاشت و در بودجه امسال هم واردات خودرو کم کارکرده و یا زیر ۵ سال را قرار داد. خودروهای زیر ۵ سال اروپایی، ژاپنی و کره‌ای هم کیفیت و استاندارد بالایی دارند و مصرف سوخت‌شان پایین است و هم از نظر قیمت مناسب‌اند که می‌تواند در بازار رقابت ایجاد کند و عرضه و تقاضا را به هم نزدیک کند که شورای عالی نظارت مجمع آن را رد کرد.

وی افزود: حذف مصوبه واردات خودروهای کارکرده کار درستی نبود و این موضوع همچنان بازار خودرو را نا‌به‌سامان نگه خواهد داشت و لطمه خواهد زد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درخصوص ابهامات در نقش میرسلیم، نماینده مجلس در حذف این مصوبه نیز گفت: در هر صورت آقای میرسلیم از ابتدا با این موضوع مخالف بود، ممکن است در مجمع تشخیص هم در رد این مصوبه نقش داشته باشد.

نماینده مردم قزوین در مجلس ادامه داد: متاسفم که نمایندگان مردم با صرف وقت و بحث و جدل، تصمیمی می‌گیرند و در نهایت این اتفاق می‌افتد. ما در بودجه تلاش کردیم که نظرات دولت را رعایت کنیم و نظرات نمایندگان را کمتر دخالت دهیم. فکر می‌کنم این دور بودجه با کمترین تغییر به دولت داده شد.

سیاهکلی با بیان این که نماینده‌های مجلس اصلح‌تر از همه در باب تشخیص مصلحت مردم هستند، گفت: با واردات خودرو هم خیلی مخالفت شد و استنباطشان این بود که واردات به تولید ضربه می‌زند و برخلاف سیاست‌های نظام است. ولی ما اثبات کردیم که این‌طور نیست، واردات بی‌رویه است که ضد تولید است و واردات هدفمند باعث تنظیم بازار می‌شود.

این نماینده مجلس اظهار کرد: گروه‌های متعددی هستند که نمی‌گذارند این اتفاق بیفتد، چون منافعشان درخطر است. وقتی مردم یک خودروی سه سال کارکرده خارجی سوار بشوند، قطعا دیگر پراید سوار نمی‌شوند. این‌ها چیزهایی است که مافیای خودرو و خودروساز داخلی تنبل می‌فهند.

www.novin.com
www.novin.com
ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها