حذف کارت سوخت آزاد جدی شد / سوخت گیری فقط با کارت شخصی!

«جواد اوجی» وزیر نفت امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در قانون بودجه ۱۴۰۳ قانونگذار، وزارت نفت را مکلف کرده است که ۹۵ درصد عملیات سوخت‌گیری‌ها باید از طریق کارت‌های سوخت شخصی افراد صورت بگیرد و ما مکلف به اجرای این قانون هستیم.

حذف کارت سوخت آزاد جدی شد / سوخت گیری فقط با کارت شخصی!

وزیر نفت در ادامه اظهار کرد: مصارف بخش بنزین در نوروز که ایام مسافرت مردم بود، موجب شد تا نزدیک به ۶ تا ۷ میلیون لیتر نسبت به سال گذشته رشد مصرف بنزین را داشته باشیم.

وی افزود: در ایام نوروز با تلاش همکاران ما در وزارت نفت و شرکت پالایش نفت و همچنین تلاش تمامی جایگاه‌داران در سرتاسر کشور، مردم دچار مشکل و چالش نشدند و بنزین را در تمامی جایگاه‌ها و مبادی مصرف تأمین کردیم.

اوجی تصریح کرد: در دو هفته گذشته با توجه به اینکه بسیاری از هموطنان هنوز موضوع کارت سوخت شخصی را طبق تکلیف قانونی بودجه ۱۴۰۳، جدی نگرفته‌اند، دستور دادیم در تمامی جایگاه‌ها به اندازه لازم کارت سوخت جایگاه باشد که هموطنان در این ایام دچار چالش و مشکل نشوند اما در هفته‌های آتی بر حسب تکلیفی که قانون‌گذار برای ما معین کرده است و در راستای مدیریت مصرف بنزین، این برنامه اجرایی خواهد شد.

اوجی تاکید کرد: یکی از راهکارهای مدیریت بنزین استفاده از کارت سوخت شخصی و کارت سوخت خودروها است. ۱۹.۵ میلیون کارت سوخت برای خودروهای شخصی صادر شده است و امروز همکاران ما در شرکت پالایش پخش در کوتاه‌ترین زمان ممکن کارت سوخت صادر می‌کنند.

وی ادامه داد: از شهروندان خواهش می‌کنیم در هفته‌های آتی با کارت سوخت خودرو، عملیات سوخت‌گیری خود را انجام دهند.

وزیر نفت در ادامه با اشاره به آمار مصرف بنزین ایام نوروزی گفت: در دو هفته گذشته روزهایی داشتیم که نزدیک به ۱۵۲ میلیون لیتر مصرف بنزین داشتیم و تولید ما نزدیک به ۱۱۵ میلیون لیتر در روز است.

اوجی در ادامه با اشاره صدور کارت‌های سوخت اظهار کرد: طبق اطلاع‌رسانی‌های انجام شده، کارت سوخت از یک ماه تا کمتر از دو هفته صادر می‌شود و استفاده از کارت سوخت خودروها تکلیف قانونی است و قانون‌گذار به درستی تشخیص داده است که به جهت مدیریت مصرف بنزین این نکته در سال جدید جدی گرفته شود و عملیات سوخت‌گیری با کارت سوخت خودرو انجام شود.

وزیر نفت در ادامه گفت: اگر بخواهیم یک پالایشگاه ۱۰۰ هزار بشکه‌ای احداث کنیم، حداقل سه تا چهار سال زمان می‌برد و حداقل سه تا چهار میلیارد دلار بار مالی دارد تا بتواند ۸ تا ۱۰ میلیون لیتر در روز بنزین تولید می‌کند. این یعنی ما باید سالی چهار پالایشگاه احداث کنیم که این میزان از مصرف را در مواقع اضطرار و این میزان مصرف، شرایط را کنترل کنیم.

وی یکی از راه‌های کنترل مصرف بنزین را استفاده از کارت سوخت خودروها دانست و عنوان کرد: با آمادگی لازم از یک هفته تا ۱۰ روز آینده، فرآیند سوخت‌گیری تنها از طریق کارت‌های سوخت شخصی انجام خواهد شد.

اوجی تاکید کرد: این مسئله ربطی به افزایش نرخ بنزین ندارد و ما در حال استفاده از روش‌های غیر قیمتی برای مدیریت مصرف بنزین هستیم.

وی گفت: خودروهای دوگانه‌سوز هم حتماً از سهمیه گاز خود استفاده کنند، به خودروسازان هم اعلام می‌کنیم که به گازسوز کردن خودروها در کنار هیبرید کردن خودروها توجه کنند. امروز ظرفیت جایگاه‌های CNG روزانه تا ۳۵ میلیون مترمکعب است، اما مصرف روزانه، عدد ۲۰ تا ۲۲ میلیون مترمکعب را نشان می‌دهد.

www.novin.com
www.novin.com
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر

 • ناشناس

  خجالت بکشید ،شما ماشین بی کیفیت و پرمصرف از رده خارج تولید میکنید تاوانش باید ملت بدهند؟اگر کسی بخواهد مثلا از بندرعباس برود یزد آیا ۱۶۰لیتر کافی است؟برای خودرو پژو ۴۰۵ با موتور قدیمی از رده خارج ۱۶۰لیتر بدون کولر ۱۵۰۰کیلومتر بنزین میسوزد،هر روز بدتر از دیروز

 • ناشناس

  شما ها اصلا فکر ندارین اصلا ب فکر مردم جنوب نیستین در مناطق جنوبی فقط دوهفته از سال میتونید کولر ماشین رو خاموش کنید
  آخه کسی نیست به این آقایون بفهماند که خیلی تفاوت است ببین مناطق مختلف کشور
  ما در بندر عباس ا ل در ماشین رو باز میکنیم و بعد ک نمی تهویه شد اقدام ب روشن کردن کولر میکنیم و بعد ماشین رو روشن میکنیم که بتونیم سوار ماشین بشیم
  با این طرح دولت بهترین اقدام را مهاجرت از بندر به تهران میدونم

 • جمال

  اوجی فکر نمیکنه این ۱۶۰لیتر بنزینی که میده یک هفته رو کفاف نمیده یا طرف تو جاده که باشه کلا به مشکل میخوره یا اینکه اصلا نباید سفر بری چه کاری چه سیاحتی در شهر زاهدان تا وقتی جایگاه ها کارت داشت نه صف های بزرگ بنزین بود نه گرانی بنزین ولی از روزی که اوجی کارت های جایگاه هارو جمع کرد صفای بنزین زیاد شد بنزین گالنی شد ۳۰۰هزار تومن خدا خیر نده اوجی رو و باعث بانی این کارو که تو کشوری که رو نفت خوابیده مردم واسه بنزین باید التماس کنن اگه بنزین ندارین چرا به افغانستان و پاکستان صادر میکنید در زاهدان تا وقتی جایگاه کارت داشت بنزین فروش خیلی کم بود ولی از وقتی کارت جایگاه کم شد و تقاضای بنزین زیاد یه عده دلال واسه خودشون بازار راه انداختن این سو مدیریت اوجی و دولت رو ثابت میکنه

 • م

  باسلام عزیز دلم خیلی ازمردم پانزده روز اخر ماه رو مثل گداهاباید ازاینواون خواهش کنندکه ده لیتربنزین بهم بدین که زنوبچه تو ماشین هستند حیران وازدرس یا بسیاری از کارای زندگی جا میمونند حالاشما هی بگید برای جلوگیری از قاچاق بنزین مردمواذیت میکنیدلااقل
  همون پنجاه لیتر روازمردم نگیرید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها