با این خودرو چینی پول پارو کنید / سود چند میلیاردی برای خریداران هونگچی

نخستین سری از محصولات هونگچی H۵ اخیراً موفق به دریافت پلاک انتظامی شدند. این خودروها با قیمت‌های عجیب‌وغریب وارد بازار شده و به‌رغم افت نرخ شدید، باز هم برای خریداران بیش از ۲.۳ میلیارد تومان سود دارد.

با این خودرو چینی پول پارو کنید / سود چند میلیاردی برای خریداران هونگچی

هونگچی H۵ یکی از نخستین محصولات شرکت BMCARS بوده که زیربرند خودروهای وارداتی گروه بهمن به شمار می‌رود. این محصول لوکس چینی اخیراً موفق شد پلاک انتظامی را دریافت کند، اما با قیمت‌های عجیب‌وغریب وارد بازار شد.

با ارسال دعوت‌نامه تکمیل وجه برای مشتریان H۵، پیش از تحویل این خودرو باز هم آگهی‌های فروش یک خودرو با قیمت‌های نجومی از وب‌سایت‌های آگهی سر درآورد. ابتدا هونگچی H۵ تا قیمت‌های ۱۰ میلیارد تومان هم آگهی شد و حتی برخی از آگهی‌های فوق باز هم در وب‌سایت‌های خریدوفروش قابل مشاهده هستند، اما رفته رفته با ورود تعداد بیشتر از این خودرو به بازار، قیمت‌های آن تا حدودی تعدیل شد.

سود ۸۶ درصدی خرید هونگچی H۵ از کارخانه تا بازار

به‌رغم افت قیمت‌های شدیدی که این سدان لوکس چینی پس از ورود به بازار کشور تجربه کرد، باز هم اختلاف نرخ زیادی از کارخانه تا بازار دارد. هونگچی H۵ با نرخ دو میلیارد و ۷۶۲ میلیون تومان تحویل خریداران می‌شود، اما هم‌اکنون در بازار با نرخ‌ پنج میلیارد و ۱۴۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. یعنی به عبارتی بیش از دو میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومان یا ۸۶ درصد رانت شرکت واردکننده برای خریدارانی است که در تاریخ اسفند ۱۴۰۱ این محصول را انتخاب کرده‌اند.

این خودرو درحال‌حاضر رکورددار اختلاف نرخ در محصولات وارداتی بوده که با بررسی وضعیت موجود، می‌توان دو مورد را عامل اصلی این موضوع دانست. مورد اول، نبود گزینه مشابه با هونگچی H۵ در بازار ایران و مورد دوم، عرضه بسیار محدود و قطره‌چکانی آن است.

باید در نظر داشت که به‌رغم چینی بودن هونگچی H۵، این خودرو در دسته سدان‌های لوکس قرار می‌گیرد و محصولات لوکس موجود در بازار ایران، تنها به چند مدل از برندهای اروپایی محدود می‌شود که با توجه به ممنوعیت چند ساله واردات، سال ساخت آنها غالباً به پایین‌تر از ۲۰۱۷ باز می‌گردد. بنابراین در صورتی که یک فرد بخواهد محصول لوکس صفرکیلومتر خریداری کند، انتخاب دیگری به جز هونگچی H۵ ندارد.

همچنین با توجه به ثبت‌نام خریداران محصولات BMCAR در اسفند ماه ۱۴۰۱، شاید تنها چند صد دستگاه محدود تحویل مشتریان شده و این شرکت فعلاً ظرفیت جدیدی برای ثبت‌نام هونگچی H۵ ندارد. همین موضوع هم می‌تواند عامل اصلی اختلاف نرخ شدید سدان لوکس چینی از کارخانه تا بازار شود.

www.novin.com
www.novin.com
منبع: تجارت نیوز
ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها