اختصاصی روزگار خودرو؛

قیمت جایگزین پژو پارس مشخص شد / ۲۰۰ میلیون تومان اختلاف!

آنطور که به نظر می‌رسد قرار است سورن پلاس به عنوان جایگزین پژو پارس در نظر گرفته شود.

قیمت جایگزین پژو پارس مشخص شد / ۲۰۰ میلیون تومان اختلاف!

تولید پژو پارس در بهار ۱۴۰۳ ادامه دارد اما بعد از آن رسما وارد موزه می‌شود.

حال گزینه‌های مختلفی برای جایگزینی پژو پارس اعلام شده اما یکی از جدی‌ترین آن‌ها سورن پلاس با موتور xu7p است.

بد نیست بدانید که قیمت پژو پارس در حال حاضر در بازار آزاد در گران‌ترین حالت ممکن حدود ۸۴۰ میلیون تومان است.

این در حالی است که قیمت جایگزین پارس یعنی سورن پلاس در بازار آزاد حداکثر ۶۴۰ میلیون تومان است.

به نوعی می‌توان گفت اختلاف قیمت ۲۰۰ میلیون تومانی میان پارس و جایگزینش در بازار وجود دارد.

پارس۱

سورن

سیر تا پیاز ماجرای جایگزینی پژو پارس با سورن

بررسی اطلاعات منتشر شده در سایت کدال سازمان بورس نشان می دهد آبی های جاده مخصوص تا پایان بهمن ۱۴۰۲ در مجموع حدود ۵۶ هزار و ۳۰۰ دستگاه سمند تولید کردند. این تیراژ تولید به نسبت مدت مشابه در سال ۱۴۰۱ از افتی حدود ۱۵ درصدی حکایت می کند. خودروساز ساکن کیلومتر ۱۴ حاده مخصوص در پایان دومین ماه از زمستان ۱۴۰۱ در مجموع تولید حول و حوش ۶۶ هزار و ۶۰۰ دستگاه انواع سمند را نهایی کرده بودند. بنابراین مقایسه تیراژ تولید گروه سمند در ۱۴۰۱ با تولید این گروه خودرویی در ۱۴۰۲ از افت تیراژ حدود ۱۰ هزار و ۳۰۰ دستگاهی در سال گذشته خبر می دهد.

بیشتر بخوانید:

ایران خودرویی ها به تبع کاهش تیراژ گروه سمند در فروش این گروه خودرویی نیز در بازه زمانی یاد شده با افت روبرو بودند. خودروساز ساکن کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص در پایان یازدهمین ماه از سال ۱۴۰۲ حول و حوش ۶۵ هزار و ۵۰ دستگاه انواع سمند را برای متقاضیان فاکتور کرد. آبی های جاده مخصوص در مدت مشابه در سال ۱۴۰۱ توانسته بودند تا نزدیک به ۶۴ هزار و ۸۰۰ دستگاه از محصولات حاضر در سبد محصولاتی گروه سمند را به متقاضیان واگذار کنند. بنابراین شاهد هستیم که این خودروساز در فروش گروه سمند در بازه زمانی یاد شده با افت بیش از ۱۳ درصدی روبرو بوده است. ایران خودرویی ها تا پایان بهمن ۱۴۰۲ به نسبت همین بازه زمانی در ۱۴۰۱ حدود هشت هزار و ۷۵۰ دستگاه کمتر سمند فروخته بودند.

اما همان طور که گفته شد روند تولید و فروش گروه سمند در بازه زمانی آذر تا بهمن ۱۴۰۲ تغییر کرد. آبی های جاده مخصوص در بازه سه ماهه یاد شده به نسبت مدت مشابه در سال ۱۴۰۱ تواستند تولید گروه سمند را حدود ۳۵ درصد رشد دهند. همچنین مقایسه فروش گروه سمند در فاصله آذر تا بهمن سال گذشته به نسبت همین بازه زمانی در سال پیش از آن نشان می دهد این خودروساز در فروش این گروه خودرویی نیز رشد حدود ۲۵ درصدی را در کارنامه خود ثبت کرده است.

ایران خودرویی ها طی آذر تا بهمن ۱۴۰۲ در مجموع بیش از ۲۲ هزار و ۹۰۰ دستگاه انواع سمند را تولید کردند این در حالیست که در بازه زمانی یاد شده در ۱۴۰۱ تولید گروه سمند تیراژ حول و حوش ۱۹ هزار و ۹۸۰ دستگاهی را نشان می دهد.

اما فروش سمند در آذر تا بهمن سال گذشته به حوالی ۲۴ هزار و ۱۵۰ دستگاهی رسید اما در همین بازه زمانی در سال ۱۴۰۱ ایران خودرویی ها حدود ۱۹ هزار و ۳۰۰ دستگاه سمند فروختند.

به نظر می رسد دلیل این رشد تولید و فروش سمند در سه ماهه آذر، دی و بهمن ۱۴۰۲ به نسبت مدت مشابه در سال گذشته را باید در برنامه ریزی ایران خودرو برای جایگزینی سورن پلاس با موتور XU۷P به جای پژو پارس جست و جو کرد.

ایران خودرویی ها قصد دارند تا پژو پارس را به موزه بفرستند بنابراین سورن پلاس با موتور XU۷P به عنوان جدی ترین گزینه پارس از سوی این خودروساز مطرح شده است.

ایران خودرویی ها در بازه آذر تا بهمن ۱۴۰۲ با تمرکز روی تولید سورن پلاس با موتور XU۷P توانستند فیتیله تولید و فروش گروه سمند را بالا بکشند.

ارسال نظر

 • مهربان پاسخ به نظر

  پس با این اوصاف قیمت پژو پارس حداقل دویست میلیون هم بالا می‌ره تقریبا یه میلیارد رو داشته باشین،شک نکنید ،بعدشم به حال ما فقیر بیچاره ها فرقی ندارد که قیمتش یا نیم میلیارد یا یه میلیارد بشه،چون که قیمت پژو پارس خیلی کم بوده و به ایران خودرو زیان میرسونده،بخاطر اون تولیدش رو قطع کردند

 • نادیا پاسخ به نظر

  پژو پارس خیلی اشغاله

 • آشنا پاسخ به نظر

  سمند سورن بهترین گزینه است پژو پارس پفک نمکی

 • غلامرضامغول پاسخ به نظر

  همونم به وعدشون عمل کنن خوبه

 • شیرازی پاسخ به نظر

  با‌سلام‌ومذرت‌خواهی‌‌‌این‌همه‌سال‌‌ این‌‌زن‌‌بچه‌‌مردم‌‌که‌با‌خودرو‌‌داخلی‌‌مردند‌‌هزاران‌‌نفر‌‌‌درخیابان‌بس‌نیست..

 • بهمن پاسخ به نظر

  یه نفر نیست جلوی ایران خودرو رو بگیره مردمو کم دور بزنن قرار بود سمند دوگانه سوز بدن به ما با موتور efV چرا به تعهدش عمل نمیکنه ماشین تک سوز بکار ما نمیاد اونم با موتور ضعیف صد تومنی گرونتر