شاهین پلاس در راه بازار خودرو + تصاویر و ویژگی‌ها

شرکت خودروسازی سایپا که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خودرو در ایران محسوب می‌شود، در راستای گسترش محصولات جدید خود، نسخه ارتقا یافته‌ای از محبوب‌ترین محصول اخیر خود یعنی شاهین را تحت عنوان "شاهین پلاس" معرفی کرده است.

شاهین پلاس در راه بازار خودرو + تصاویر و ویژگی‌ها

 این خودرو سدان کامپکت که نامش از پرنده شکاری شاهین الهام گرفته شده، با دریافت پیشرانه و گیربکس جدید و مجهز شدن به امکانات متنوع، آماده ورود به بازار پرچالش خودروی ایران شده است.

طراحی شاهین پلاس اتوماتیک

در طراحی ظاهری، شاهین پلاس از همان خطوط زیبا و جذاب نسخه استاندارد شاهین بهره می‌برد. خطوط منحنی و سیال بدنه که از پرنده شکاری شاهین الهام گرفته شده، ظاهری اسپرت و در عین حال خاص را برای این خودرو رقم زده است. تنها تفاوت ظاهری شاهین پلاس با نسخه معمولی، نصب آرم "پلاس" بر روی درب صندوق عقب است.

شاهین-پلاس-۲

مشخصات فنی شاهین پلاس اتوماتیک

شاهین پلاس از پیشرانه ۱.۶ لیتری تنفس طبیعی و ۱۶ سوپاپ ME۱۶ بهره می‌برد که در اصل نسخه‌ای متفاوت از موتور EC۵ شرکت پژو-سیتروئن فرانسه به شمار می‌رود. این پیشرانه چهار سیلندر قادر است حداکثر ۱۱۵ اسب بخار قدرت و ۱۴۷ نیوتن متر گشتاور تولید کند که ارقام قابل قبولی برای یک موتور تولید داخل محسوب می‌شوند. انتقال نیروی این موتور از طریق گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک به دیفرانسیل جلو صورت می‌گیرد. شایان ذکر است که شرکت سایپا قصد دارد تولید نسخه‌های مجهز به گیربکس CVT و دنده دستی ۵ سرعته را نیز برای این خودرو در دستور کار قرار دهد.

در بخش مصرف سوخت، شاهین پلاس با میانگین ۷.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر عملکرد مناسبی از خود نشان می‌دهد. باک ۴۷ لیتری این خودرو نیز امکان پیمودن مسافت‌های طولانی را فراهم می‌آورد. شاهین پلاس می‌تواند به حداکثر سرعت ۱۸۰ کیلومتر در ساعت دست یابد. سیستم تعلیق این خودرو در محور جلو از نوع مک‌فرسون و در محور عقب میله‌پیچشی است که عملکرد مناسبی را برای آن رقم می‌زند. ترمزهای دیسکی در چهار چرخ نیز وظیفه توقف ایمن این سدان را برعهده دارند.

شاهین-پلاس

امکانات و تجهیزات شاهین پلاس اتوماتیک

در کابین نیز شاهد تریم دو رنگ کرم و مشکی، صندلی‌های چرم، فرمان مشکی رنگ و نمایشگر اندرویدی بزرگ ۱۰ اینچی خواهیم بود. امکانات رفاهی دیگری نظیر سیستم ورود و استارت بدون کلید، سانروف، کروزکنترل، سنسور نور و باران نیز در این خودرو تعبیه شده است.

ازنظر ایمنی، شاهین پلاس مجهز به دو کیسه هوا، سیستم کنترل پایداری، ترمز ضد قفل و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز است. سنسورهای پارک و دوربین عقب نیز به راننده در پارک کردن ایمن کمک می‌کنند. با در نظر گرفتن کلیه مشخصات و امکانات، می‌توان شاهین پلاس اتوماتیک را یکی از جذاب‌ترین گزینه‌های بازار خودروی کشور در رده سدان‌های کامپکت دانست که می‌تواند رقیب جدی برای محصولات مشابه ایران خودرو باشد.

منبع: خودرو بانک
ارسال نظر