نوسانات ارز، بازار خودرو را کساد کرد!

رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه‌ها و فروشندگان خودروی تهران از کسادی بازار خودرو در شب عید خبر داد و گفت: نوسانات نرخ ارز سبب شده مردم جرات خرید خودرو نداشته باشند چون نرخ ارز بر نرخ خودرو تاثیر می‌گذارد و خریداران بیم آن را دارند که پس از خرید با کاهش نرخ ارز متضرر شوند

نوسانات ارز، بازار خودرو را کساد کرد!

اسد کرمی رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه‌ها و فروشندگان خودروی تهران درباره بازار شب عید خودرو گفت: بازار خودرو این روزها متاثر از نوسانات نرخ ارز است؛ به طور کلی در کل سال ۱۴۰۲ رکود سنگینی بر بازار حاکم و امید نمایشگاه‌داران به شب عید بود. اما این روزها هم بازار کساد است و خبری از معاملات همیشگی نیست.

وی افزود: این در حالیست که پس از گذر از شب‌های عید در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ که به دلیل شیوع کرونا بازاری نبود نمایشگاه‌داران امیدوار بودند از سال ۱۴۰۱ و پس از آن ضرر آن سال‌ها جبران شود.

کرمی ادامه داد: با این حال نوسانات نرخ ارز سبب شده مردم جرات خرید خودرو نداشته باشند چون نرخ ارز بر نرخ خودرو تاثیر می‌گذارد و خریداران بیم آن را دارند که پس از خرید با کاهش نرخ ارز متضرر شوند مگر شماری اندکی که زیان‌های چند ده میلیونی برای آنها اهمیت ندارد. اما بیشتر مردم در این وضعیت نوسانات ارزی در معامله خودرو محافظه‌کار می‌شوند.

رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه‌ها و فروشندگان خودروی تهران اظهار کرد: موضوع دیگری که به کساد بازار خودروی شب عید امسال انجامیده کمبود نقدینگی در دست مردم است.تداوم جریان کنونی حاکم بر بازار خودرو احتمالا به افزایش نرخ انواع خودرو در سال ۱۴۰۳ می‌انجامد.

در همین رابطه سعید موتمنی، رئیس پیشین اتحادیه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا شرحی از نرخ روز انواع خودرو ارائه کرد و گفت: اکنون پراید ۱۳۱ حدود ۳۴۰ میلیون تومان، کوییک آر ۴۰۳ میلیون تومان، کوییک معمولی ۳۹۷ میلیون تومان، تارای دنده‌ای ۷۷۰ میلیون تومان، تارای اتومات ۸۹۳ میلیون تومان و سمند سورن حدود ۷۴۰ میلیون نرخ دارند؛ دنای اتوماتیک نیز در کانال یک میلیارد تومان قرار دارد.

وی همچنین در تشریح نرخ خودروهای مونتاژی گفت: جک S۵ یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، هایما S۷ حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون، هایما S۸ حدود یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون، دیگنیتی پرستیژ حدود ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون و فیدلیتی حدود یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان نرخ دارند.

منبع: ایلنا
ارسال نظر