تیر خلاص توقف تولید به قیمت این خودرو!

پس از ماه‌ها کشمکش میان سازمان استاندارد و ایران خودرو، در نهایت تصمیم بر این شد که تولید پژو پارس نهایتاً تا پایان امسال متوقف شود. اما توقف تولید این سدان محبوب، پژو پارس را در مسیر میلیاردی شدن قرار می‌دهد؟

تیر خلاص توقف تولید به قیمت این خودرو!

از ابتدای امسال مقرر شده بود که تولید پژو پارس نهایتاً تا پایان امسال متوقف شود. سازمان استاندارد برای آن دسته از محصولات ایرانی که قادر به پاس کردن استانداردهای ۸۵گانه نبودند مجوز داد که در کمترین زمان ممکن، خودروها را استاندارد یا از خط تولید خود خارج کنند.

با توجه به محبوبیت بالای پژو پارس، حاشیه سود بالا و پیش‌فروش آن توسط ایران خودرو، بسیاری از افراد بر این باور بودند که تولید این خودرو حداقل تا پایان تعهدات پیش رو ادامه یابد، اما کیوان پناهی، مدیر بازاریابی و شبکه فروش ایران خودرو، هفته گذشته اعلام کرد: با توجه به الزام اجرای استانداردهای ۸۵گانه در خودروهای تولیدی و تطبیق نیافتن محصول پارس با استانداردها، به متقاضیان پیشنهاد شده تا این محصول را با دیگر خودروهای ایران خودرو که مطابق با استانداردهای۸۵ است جایگزین کنند.

بنابراین می‌توان گفت که تا پایان تولید پژو پارس، سدان محبوب خانواده‌های ایرانی به صورت رسمی از خط تولید ایران خودرو کنار گذاشته می‌شود. اما توقف تولید پژو پارس چه تأثیری روی نرخ بازاری آن خواهد گذاشت؟ آیا پارس میلیاردی در راه است؟

با بررسی روند نرخ سدان محبوب ایران خودرو در بازار می‌توان متوجه افزایش نرخ محسوس آن شد. نرخ پژو پارس معمولی از محدوده ۶۰۰ میلیون تومان در تاریخ یکم اسفندماه افزایش یافته و هم‌اکنون با ۶۵۶ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. پژو پارس TU۵ نیز از نرخ ۷۴۵ میلیون تومان تا ۸۱۰ میلیون تومان بالا رفته است. البته افزایش نرخ ارز در روزهای گذشته نیز بی‌تأثیر نبود، اما می‌توان گفت که نخستین شوک قیمتی با انتشار خبر توقف تولید رسمی، روی نرخ بازاری پارس قابل مشاهده است.

حال سوال اصلی این است که همین افزایش نرخ می‌تواند زمینه‌ساز میلیاردی شدن این سدان محبوب ایرانی در بازار شود؟ برای پاسخ به این سوال می‌توان رفتار قیمتی چند محصول ایرانی دیگر را پس از توقف تولید بررسی کرد.

پراید مدل ۱۳۹۹ هم‌قیمت کوییک صفر کیلومتر!

در سال ۱۳۹۹ چند محصول ایرانی از خط تولید کنار گذاشته شد و بسیاری بر این باور بودند که همین توقف تولید بتواند زمینه‌ساز بهبود کیفی محصولات و معقول شدن قیمت‌ها در بازار شود.

تولید انواع مدل‌های پراید از سال ۹۹ متوقف شده و همین موضوع باعث افزایش نرخ عجیب‌وغریب ارزان‌ترین خودروی ایرانی در بازار شد.

همین موضوع در پژو ۴۰۵ ایران خودرو نیز مشهود است و با توقف تولید آن در همین سال، جهش قیمتی بازار گریبان‌گیر سدان ارزان‌‌قیمت ایران خودرو شد. نمودار قیمتی زیر نوسانات قیمتی پژو ۴۰۵ را از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که جهش قیمتی در دو بازه زمانی کاملاً مشهود است.

بنابراین بعید نیست که با توقف تولید پژو پارس از سال آینده، جهش قیمتی برای این سدان محبوب ایرانی هم اتفاق بیفتد، هرچند همان‌طور که مشاهده شد انتشار خبر قطعی خارج شدن پارس از چرخه تولید طی هفته جاری قیمت‌ها را تا حد بسیاری بالا برد.

به دلیل اینکه سبد خودرویی کشور در قیمت‌های اقتصادی بسیار محدود است، توقف تولید یکی از این محصولات می‌تواند تأثیر بسیاری روی تقاضای سایر خودروهای اقتصادی بگذارد.

بنابراین مسئولان باید پیش از خارج کردن یک خودروی اقتصادی از چرخه تولید به فکر جایگزین کردن خودروی جدید استاندارد با آن باشند تا فشاری بر قشر ضعیف‌تر جامعه وارد نشود.

حواله‌داران پارس در بلاتکلیفی کامل

ایران خودرو اعلام کرد آن دسته از افرادی که تحویل خودروی آنان به سال بعد موکول می‌شود می‌توانند جهت تبدیل پژو پارس خود به یکی از محصولات استاندارد، امکان پرداخت بخشی از وجه خودرو به صورت اقساطی نیز فراهم است.

پژو ۲۰۷ پانوراما و سورن پلاس دو خودروی پیشنهادی این شرکت برای تبدیل پژو پارس بوده که تفاوت نرخ کارخانه‌ای زیادی با این سدان توقف تولید خورده دارند. از سوی دیگر علی‌رغم غیرقانونی بودن خرید و فروش حواله خودرو، برخی از مصرف‌کنندگان به امید حاشیه سود بالا یا نرخ کارخانه پایین، اقدام به خرید چنین حواله‌هایی کرده‌اند و اکنون با توجه به اتفاقات فوق در بلاتکلیفی کامل به سر می‌برند.

حال در شرایطی که نهادهای مسئول، به‌ویژه وزارت صمت بدون در نظر گرفتن تولیدات جایگزین، خودروهای پرطرفداری مانند پژو پارس، پراید و... را از خط تولید خارج می‌کنند، حتی افرادی که مصرف‌کننده واقعی هستند و از خودرو به‌عنوان کالای سرمایه‌ای استفاده نمی‌کنند، در مسیر سودجویی قرار می‌گیرند تا بدین ترتیب صنعت خودروسازی ایران بیشتر شبیه به کارخانه دلال‌سازی باشد.

منبع: تجارت نیوز
ارسال نظر