تعداد خودروهای مناطق آزاد اعلام شد / واردات این مدل‌ها ممنوع!

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از وجود ۱۰۰ هزار دستگاه خودروی خارجی در مناطق آزاد خبر داد و گفت: با وجود عطش در بازار، گریزی از دلالی نیست.

تعداد خودروهای مناطق آزاد اعلام شد / واردات این مدل‌ها ممنوع!

مهدی ضیغمی، رئیس سازمان توسعه تجارت در حاشیه نخستین نمایشگاه بین‌المللی صادرات به پاکستان در جمع خبرنگاران گفت: هیات وزیران پلاک‌گذاری ملی خودرو در مناطق آزاد را مصوب کرد و این فاز اول درخصوص واردات خودروهای کارکرده بود. به زودی هم آیین نامه واردات خودروهای کارکرده ابلاغ خواهد شد.

وی درخصوص آیین نامه واردات خودروهای جانبازان نیز گفت: در این زمینه توافق خوبی کردیم و عملا به مرحله آخر رسیدیم که بحث بارگذاری سامانه‌ای است. جانبازان عزیز می‌توانند هم از طریق شرکت هایی که معرفی شده‌اند خودرو وارد کنند و هم خودروهایی که امکان ارائه خدمات پس از فروش آنها وجود دارد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: سامانه برای خودروهای جانبازان ظرف ده تا پانزده روز آینده بارگذاری می‌شود و طی سه نوبت ابتدا با اولویت جانبازان ۷۵ درصد طبق آنچه که در مصوبه آمده قرار خواهد گرفت تا خودروهایی که قابل عرضه است را انتخاب کنند و یا خودشان خودرو وارد کنند و یا به شرکت هایی که وارد می‌کنند سفارش دهند.

رئیس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر این که چه تعداد خودروی خارجی در مناطق آزاد وجود دارد و آیا پلاک‌گذاری ملی سبب ایجاد بازار سیاه در این مناطق نمی‌شود، گفت: بالای ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو در مناطق آزاد و ویژه وجود دارد که با مدل توافقی که با بانک مرکزی انجام شده، طی رویه‌ای پلاک‌گذاری خودروهای آغار می‌شود.

به گفته ضیغمی در مرحله اول اولویت با پلاک‌گذاری ملی خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی است و بعد سراغ بقیه خودروها خواهیم رفت.

وی با اشاره به این‌ که واردات خودروهای امریکایی طبق قوانین ملی ممنوع است، گفت: هدف از اجرای مصوبه واردات خودرو از مناطق آزاد کنترل بازار است. با توجه به این که عطش بازار ۶ سال است که وجود دارد هر اتفاقی بیفتد متاسفانه این امکان دلالی وجود دارد. همان طور که خودروی وارداتی خریداری شده از سامانه بعد از ورود به بازار آزاد کمی گران می‌شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: درحال‌حاضر که عرضه خودرو به میزان مطلوب نرسیده گریزی از ایجاد دلالی نیست، اما تمام این ابزارها به کار گرفته می‌شود تا بازار به یک حالت تعادلی برسد.

ارسال نظر